liczba,
mat. abstrakcyjne pojęcie, pierwotnie służące do określania liczebności zbiorów przedmiotów (liczby naturalne), a następnie do wyrażania wielkości ciągłych, jak: długość, pole powierzchni, objętość, ciężar (liczby wymierne, po raz pierwszy używane w Egipcie w XVII w. p.n.e., oraz liczby niewymierne, wprowadzone w Grecji w VI w. p.n.e.).
liczba
Encyklopedia PWN
Szczegółowa teoria liczb rzeczywistych (tj. liczb wymiernych i niewymiernych) powstała jednak dopiero w 2. połowie XIX w. (G. Cantor, J.W.R. Dedekind). Na liczby zespolone zwrócono uwagę w XVI w. podczas poszukiwania rozwiązań równań algebraicznych (G. Cardano). Systematycznym badaniem różnych rodzajów liczb zajmuje się arytmetyka, natomiast badaniem specjalnych własności liczb — teoria liczb. Liczbami nazywa się też twory nie objęte zwykłą arytmetyką — są to liczby kardynalne i porządkowe.
W rozwoju metod rachunkowych kluczowe znaczenie mają sposoby zapisywania liczb całkowitych. Ogólnie ujmując, dzielą się one na addytywne i pozycyjne. W addytywnych zapisana wartość jest sumą arytmetyczną poszczególnych znaków cyfrowych (cyfry), jak w układzie jedynkowym, w którym pionowa kreska oznacza 1, a jej powtórzenie określoną liczbę razy daje odpowiednią wartość liczbową, np. |||||| = 6; w bardziej rozwiniętych układach addytywnych występuje bardziej zróżnicowana symbolika: osobne znaki służą do przedstawiania różnych jednostek numeracji (ten sam symbol cyfrowy może być powtórzony w tym samym zapisie wiele razy, jak w numeracji staroegipskiej — hieroglificznej) lub też do przedstawiania wielokrotności jednostek tego samego rzędu (np. numeracja grecka). Pozycyjne sposoby zapisywania liczb charakteryzują się tym, że wartości poszczególnych znaków cyfrowych zależą od ich położenia w zapisie — bądź względem znaków sąsiednich (np. numeracja rzymska, w której cyfra większa poprzedzająca mniejszą ma wartość dodatnią, a mniejsza poprzedzająca większą — wartość ujemną: VI = 5 + 1 = 6, IV = 5 – 1 = 4), bądź względem końca zapisu. Te ostatnie (liczbowe systemy) — odznaczające się zwartością zapisu i upraszczające wykonywanie działań rachunkowych — pojawiły się w I tysiącleciu p.n.e. w Babilonii, w pierwszych latach n.e. u Majów, a także ok. VII w. n.e. w Indiach. System indyjski (dziesiętny system liczbowy) za pośrednictwem Arabów dotarł do Europy (X–XIII w.), gdzie upowszechnił się dopiero od połowy XVI w.
Znaleziono w książkach Grupy PWN
Trwa wyszukiwanie...
