wybuchowe materiały,
związki chemiczne lub mieszaniny, w których pod wpływem zewn. impulsu energ. o odpowiedniej intensywności rozwinie się szybka reakcja chem. z wydzieleniem dużych ilości gazów o bardzo wysokiej temperaturze.
wybuchowe materiały
Encyklopedia PWN
Impuls energ. może być mech. (uderzenie, tarcie, nakłucie), cieplny (płomień, gorąca iskra, rozżarzony przedmiot), wybuchowy (detonacja innego m.w., silna fala uderzeniowa) lub elektr. (iskra elektr.). Zainicjowana w dowolnym punkcie m.w. reakcja rozprzestrzeni się samorzutnie na całą jego objętość, niezależnie od tego, czy znajduje się w naczyniu zamkniętym czy otwartym — jest to podstawowa różnica z procesem spalania paliw, które gasną po odcięciu dopływu powietrza. Reagującego m.w. praktycznie nie można zgasić. Liniowa prędkość przebiegu reakcji chem. w m.w. wynosi od mm/s dla mieszanin pirotechn. lub paliw rakietowych i prochów, do ponad 9 km/s w przypadku detonacji oktogenu. Aby m.w. był bezpieczny w użytkowaniu musi mieć małą wrażliwość na impulsy energ., powinien być dostatecznie stabilny chemicznie i fizycznie podczas długotrwałego składowania oraz charakteryzować się odpowiednim zasobem energii do wykonania wyznaczonej pracy (kruszenie skał, miotanie pocisków, kształtowanie, przecinanie lub łączenie metali).
M.w. może być wiele różnych związków chemicznych z grupy org. estrów kwasu azotowego (nitrogliceryna, nitroglikol, nitroceluloza, pentryt), związki nitrowe (trotyl, kwas pikrynowy, nitrometan), nitroaminy (heksogen, oktogen), azydki i pioruniany metali ciężkich (np. ołowiu i rtęci) i in. M.w. może być również mieszanina 2 lub więcej niewybuchowych składników, z których jeden jest silnym utleniaczem, a drugi substancją palną. Na przykład najstarszy m.w. — proch czarny jest mieszaniną drobno zmielonej saletry potasowej i węgla drzewnego z dodatkiem siarki. Większość wojskowych m.w. ma postać stałą, nitrogliceryna i astrolity są cieczami, górnicze m.w. są z reguły wielofazowymi mieszaninami o konsystencji ciekłej, plast. lub sypkiej. Właściwości wybuchowe ma również wiele mieszanin gazowych i aerozolowych. Podczas przemiany wybuchowej 1 kg m.w. wydziela się energia od 2,6 MJ (proch czarny), do 6,3 MJ (nitrogliceryna); dla trotylu wartość ta wynosi 4 MJ.
W zależności od zastosowania rozróżnia się m.w. inicjujące (pierwotne), kruszące (wtórne) oraz miotające. Oddzielną grupę stanowią mieszaniny pirotechniczne. Inicjujące m.w. wykorzystuje się do zapoczątkowania palenia (w spłonkach zapalających i zapłonnikach) lub detonacji (w spłonkach pobudzających i zapalnikach); cechuje je duża wrażliwość; ulegają przemianie chem. zainicjowanej impulsem o małej energii (jak nakłucie iglicą, rozżarzony drut elektr.); najczęściej stosowane to: piorunian rtęci, azydek ołowiu, trinitrorezorcynian ołowiu, tetrazen oraz mieszaniny chloranu potasu ze związkami nieorg. (w spłonkach zapalających).
Kruszące m.w. cechuje znacznie mniejsza wrażliwość, są bardziej bezpieczne w produkcji i stosowaniu. Podstawowym rodzajem przemiany wybuchowej jest detonacja, którą można wywołać stosunkowo dużym impulsem energ., np. spłonką pobudzającą lub detonatorem. W czasie detonacji kruszących m.w. ciśnienie produktów detonacji osiąga poziom kilku GPa dla górniczych m.w., a nawet 50 GPa dla najsilniejszych wojskowych m.w. Wartość ciśnienia detonacji jest miarą kruszności m.w. Najczęściej stosowane wojsk. kruszące m.w. to: trotyl, heksogen, oktogen, pentryt, TATB, m.w. plastyczne. Kruszącymi m.w. są napełniane bomby lotn., pociski, głowice rakiet, torpedy, miny itp. Najbardziej popularne górnicze m.w. (stosowane przy wydobyciu surowców miner., budowie tuneli, dróg, kanałów i niszczeniu niepotrzebnych obiektów budowlanych; wybuchowe materiały górnicze) to: saletrole, amonity, amonale, dynamity oraz nowoczesne mieszaniny wybuchowe — emulsyjne i zawiesinowe m.w.
Miotające m.w. służą do nadania dużej prędkości pociskom (prochy) lub rakietom (rakietowe materiały pędne). Miotające m.w. nie mogą ulegać detonacji, lecz wyłącznie warstwowemu paleniu z prędkością zwykle od kilku mm do kilku cm/s, w zależności od ciśnienia. Ponieważ prochy mają postać ziaren o różnych kształtach (rurki, płytki, kulki, wielokanalikowe walce), powierzchnia palenia jest bardzo duża, a ciśnienie w lufie broni dochodzi do kilkuset MPa. Najbardziej rozpowszechnione są prochy nitrocelulozowe i nitroglicerynowe, zw. bezdymnymi. Mieszaniny pirotechn. składają się z co najmniej 2 składników, nieorg. utleniacza oraz substancji palnej (pirotechnika); podstawowym rodzajem przemiany tych mieszanin jest palenie z prędkością od ułamka mm/s do wielu m/s.
Pierwszy materiał wybuchowy — proch czarny, wynaleziono prawdopodobnie w VI w. w Chinach; jego skład (proch czarny) nie uległ większym zmianom od wieków; był stosowany do celów wojennych przez Mongołów, później przez Arabów; przywieziony do Europy w czasie wypraw krzyżowych spowodował rozwój artylerii oraz ręcznej broni palnej. W Polsce pierwsza wzmianka o jego stosowaniu znajduje się w Statucie Wiślickim wyd. w połowie XIV w. (1347?) przez Kazimierza III Wielkiego. Do poł. XIX w. był uniwersalnym m.w. stosowanym jako inicjujący, miotający i kruszący; ciągle jest stosowany do produkcji lontów prochowych i zapłonników. Przełomem w rozwoju broni palnej było zastosowanie spłonki zapalającej zawierającej piorunian rtęci (pocz. XIX w.) i prochów bezdymnych (od poł. XIX w.). Dzięki temu wzrosła donośność, celność i szybkostrzelność broni. Po stwierdzeniu, że kwas pikrynowy, stosowany jako barwnik, jest silnym m.w., użyto go do napełniania pocisków, zwiększając siłę ognia artylerii. Na przeł. XIX i XX w. kwas pikrynowy zastąpiono trotylem, bezpieczniejszym i umożliwiającym napełnianie pocisków przez zalewanie ciekłym trotylem w temperaturze powyżej 80°C. Wynalazki A. Nobla w 2. poł. XIX w. — spłonka pobudzająca, przem. produkcja nitrogliceryny i dynamitu, przyczyniły się do masowego użycia kruszących m.w. przy budowie tuneli, kanałów i dróg. W 1. poł. XX w. sformułowano teorię detonacji, zbadano i zastosowano efekt kumulacji wybuchowej w pociskach przeciwpancernych, zastosowano silne m.w. (pentryt, heksogen, oktogen), rozwinięto produkcję paliw rakietowych do broni dalekiego zasięgu. W latach 50. XX w. zastosowano mało wrażliwe, bezpieczne górnicze m.w. — zawiesinowe, granulowane (saletrol), w latach 70. — emulsyjne m.w. Rozwój wysokoenerg. paliw rakietowych umożliwił loty ludzi w kosmos, lądowanie na Księżycu, międzyplanetarne misje bezzałogowe.
Znaleziono w książkach Grupy PWN
Trwa wyszukiwanie...
