tok

Encyklopedia PWN

biol. zachowania będące przejawami agonistycznego zachowania zwierząt, gdy u obu partnerów dochodzi do agresji, tzn. gdy popęd wściekłości dominuje nad strachem.
technol. w inżynierii materiałowej warstwy powstałe na wyrobie, wykonanym z danego materiału, w wyniku procesów technologicznych (obróbka) przeprowadzanych w celu nadania wyrobowi i jego powierzchni (inżynieria powierzchni) określonych właściwości (np. odporności na ścieranie czy korozję);
Werner Abraham Gottlob Wymowa, ur. 25 IX 1750 w Wehrau (obecnie Osiecznica) w Saksonii, zm. 30 VI 1817, Freiberg,
geolog i mineralog niemiecki.
typ wiersza, którego podstawą metryczną jest tok równoakcentowy, realizowany w wersach o różnej rozpiętości sylabicznej i budowie rytmicznej.
wojna zapoczątkowana buntem części armii hiszpańskiej, wznieconym 17–18 VII 1936 i popartym przez prawicę, a skierowanym przeciwko lewicowemu rządowi republikańskiemu; doprowadziła do obalenia republiki i ustanowienia w Hiszpanii dyktatury generała F. Franco.
najostrzejsza faza rewolucji rosyjskiej, zapoczątkowana zdobyciem władzy przez bolszewików (rewolucja październikowa w Rosji) i zakończona opanowaniem przez nich Rosji.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia