demograficzna

Encyklopedia PWN

Sheffield
[szẹfi:ld] Wymowa,
m. w Wielkiej Brytanii, w środkowej Anglii, u wschodniego podnóża G. Pennińskich, nad rz. Don (dopływ Ouse);
socjalizm
[łac. socialis ‘społeczny’],
ideologie i ruchy społeczne powstałe w XIX w., dążące do ładu społecznego opartego na zasadach wspólnoty, równości i racjonalnego zarządzania gospodarką; w myśli marksistowskiej faza rozwoju społecznego, następująca po kapitalizmie (termin używany zamiennie z terminem „komunizm”); określenie stosowane niekiedy w charakterystyce ustroju społecznego tych krajów wysoko rozwiniętych (zwłaszcza europejskich), w których gospodarce rynkowej towarzyszy daleko posunięta redystrybucja dochodu narodowego i realizacja koncepcji państwa dobrobytu.
podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, mające na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.
rodzaj i metoda pełnego badania statystycznego; zbieranie materiału liczbowego, charakteryzującego wyniki osiągnięte w różnych dziedzinach działalności gospodarczej (w skali makro i mikro), zjawiska demograficzne (np. stan cywilny, zgony) i in.;
socjol. podstawowe pojęcie stosowane w humanistyce i naukach społecznych, najczęściej w socjologii (rozpowszechnione przez H. Spencera i É. Durkheima) i antropologii społecznej (rozpowszechnione przez A.R. Radcliffe-Browna).
Strzelecki Edward, ur. 3 II 1894, Radom, zm. 7 VI 1967, Warszawa,
socjolog, ekonomista i działacz społeczny;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia