czynności

Encyklopedia PWN

separacja
[łac. separatio ‘oddzielenie’],
filoz. w filozofii o orientacji arystotelesowsko-tomistycznej czynność intelektu wypracowywująca metafizyczne pojęcie bytu;
czynność agrotechn. polegająca na umieszczeniu materiału siewnego w roli na odpowiedniej głębokości i właściwym rozmieszczeniu na powierzchni pola zgodnie z wymogami poszczególnych gat. roślin uprawnych, także rozsiewanie nawozów mineralnych.
procesy zachodzące między powierzchniami trącymi ciał stałych, spowodowane wprowadzeniem środków smarnych; także czynność wprowadzania środków smarnych między trące powierzchnie.
w podziale czynnościowym: część układu nerwowego kierująca czynnościami organizmu w dużym stopniu zależnymi od ośrodków w mózgu, jak np. ruch i postawa ciała, czucie i percepcja, uczenie się;
pojęcie obejmujące sztukę społeczeństw, które nie uległy jeszcze zasadniczym przemianom pod wpływem kontaktów z Europą (sztuka ludów Afryki na południe od Sahary, niektórych ludów południowo-wschodniej Azji, pewnych plemion Sumatry, Borneo, Australii i Oceanii, ludów kręgu subarktycznego i arktycznego, autochtonicznych ludów obu Ameryk).
sympatykomimetyczne leki, leki adrenergiczne, sympatykotoniki,
leki pobudzające układ sympatyczny;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia