Obserwowanie życia. Dzika przyroda. Bagna biebrzańskie
 
Obserwowanie życia. Dzika przyroda. Bagna biebrzańskie
Rajem dla ptaków, a co za tym idzie, również dla ich miłośników, są bagna biebrzańskie. Utworzony tu Biebrzański Park Narodowy zajmuje ogromny obszar (59 233 ha), leżący u zbiegu Narwi i Biebrzy, pokryty naturalnymi rozlewiskami obu rzek, łąkami i torfowiskami, gdzie znajdują schronienie liczni przedstawiciele fauny i flory.
 
Największym z występujących tu ssaków jest łoś, który świetnie czuje się wśród wierzbowych i osikowych zarośli porastających trzęsawiska. Łosie są tu tak liczne, że wędrując po Parku niemal na pewno spotkamy któreś z tych pięknych zwierząt.
 
Jednak to nie łosie są główną atrakcją Parku i większość gości przyjeżdża tu po to, by podglądać ptaki, z których wiele trudno byłoby spotkać w innych rejonach Europy. To tu, na nadrzecznych łąkach, można wiosną podziwiać popisy godowe batalionów, pięknie ubarwionych ptaków z rzędu siewkowych. Każdy samiec strojny jest w obfitą kryzę i czub na głowie, przy czym ozdoby te są niepowtarzalne i właściwe tylko jemu. Jeżeli mamy szczęście, możemy tu również podpatrzyć tokowisko cietrzewi, coraz rzadszych w naszym kraju kuraków. Ptaki te pod wieczór zlatują się w okolicy leśnej polany, tej samej z roku na roku, gdzie spędzają całą noc, by rano rozpocząć gody. Jeżeli więc chcemy je obserwować, musimy również przybyć wieczorem w odpowiednie miejsce i tam poczekać na poranny spektakl.
 
Bagna biebrzańskie to, oczywiście, schronienie znacznie liczniejszych gatunków ptaków, niż te, wymienione tu przykładowo. Gnieżdżą się tu niezliczone rzesze ptaków wodnych z rzędu siewkowych, a także liczne kaczki, gęsi, chruściele i wróblowate, wśród nich występująca bardzo rzadko wodniczka, która co roku przyciąga nad Biebrzę miłośników ptaków z całego świata. W Parku występują również liczne ptaki drapieżne i sowy, a wśród nich rzadka sowa błotna.
Mikołaj Gołachowski
zgłoś uwagę
Ilustracje
Biebrzański Park Narodowy fot. W. Dembek/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Kotlina Biebrzańska, bagna w okolicach Osowca.fot. P. Fabijański/ProPress/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Biebrzański Park Narodowy, rozlewisko w okolicy Laskowcafot. A. Szymański/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia