Majotta
 
Majotta
rodzaj — wyspa
nazwa — Majotta, fr. Mayottei
państwo — Francja (zamorska wspólnota terytorialna)
położenie — Ocean Indyjski, archip. Komorów
powierzchnia — 362 km2
Kiedyś ta mała wysepka była francuską kolonią. W połowie lat 70., gdy archipelag Komorów stał się niepodległy, Majotta w przeciwieństwie do sąsiednich wysp: Wielkiego Komora, Mohéli i Anjouanu zapragnęła pozostać częścią Francji. I tak się stało.
Położona blisko Afryki, między Madagaskarem a Tanzanią, Majotta jest malutka. Wraz z przyległymi wysepkami M'Zamboro, Pamanzi, Bouzi i M'Bouini zajmuje niecałe 400 km2. Ponoć znana była już za czasów króla Salomona, a więc niemal 1000 lat przed Chrystusem. Kiedy Persowie z miasta Sziraz ruszyli na podbój Komorów pod koniec X w. n.e., zastali tam już osiedla, w których mieszkali Afrykanie i Żydzi. Dla Europy Majotta została odkryta na przełomie XV i XVI w. i od tej pory odwiedzali ją żeglarze francuscy, holenderscy, portugalscy i angielscy. Była pociągająca także dla Malgaszy — mieszkańców sąsiedniego Madagaskaru, którzy także próbowali ją skolonizować. Majotta jednak dostała się Francji w 1843 r. jako pierwsza z wysp Komorów.
Francuzów przyciągała tam, oprócz strategicznego położenia, przyroda. Żyzne wulkaniczne gleby nadawały się do uprawy roślin aromatycznych, których esencje są podstawą do wyrobu najlepszych francuskich perfum. Już nawet lotnisko pachnie jagodlinem wonnym, czyli ylang-ylang i słodkawą wanilią. To główne rośliny uprawiane na wyspie, choć nie brak tam i przypraw: pieprzu, goździków i cynamonu.
To na Majotcie znajduje się jedna z największych i najpiękniejszych lagun świata otoczona szerokimi plażami z biało-żółtym piaskiem. Za nimi kołyszą się majestatyczne palmy kokosowe i dające wiele cienia baobaby. Górzyste wnętrze wyspy ze wzniesieniami sięgającymi ponad 600 m n.p.m. często spowijają delikatne mgły.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Majotta (Ocean Indyjski)fot. Maciej Jędrusik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia