Tordesillas
 
Encyklopedia PWN
Tordesillas
[tordesịjas] Wymowa,
m. w Hiszpanii, w regionie autonomicznym Kastylia-León, ok. 30 km na południowy wschód od m. Valladolid, nad rz. Duero. — 9,0 tysięcy mieszkańców (2009). Ośrodek usługowy dla rolnictwa;
W 2. ćwierci XIV w. Alfons XI Sprawiedliwy wzniósł tu obronny pałac (w stylu mudejar), zamieniony wkrótce na klasztor klarysek; 1509–55 więziono w nim królową Joannę Szaloną.
Traktat w Tordesillas, zawarty 7 VI 1494 przez Portugalię i Hiszpanię (1506 zatwierdzony przez papieża Juliusza II), ustalił zasadę podziału nowo odkrywanych terytoriów pozaeuropejskich między te dwa państwa; linię demarkacyjną miał stanowić południk biegnący 370 leguas (ok. 2 tysięcy km) na zachód od Wysp Zielonego Przylądka; obszary na zachód od niego miały należeć do Hiszpanii, na wschód — do Portugalii; traktat korygował decyzję papieża Aleksandra VI z 1493 (bulla Inter coetera), który wyznaczył linię demarkacyjną w odległości 100 leguas na zachód od Azorów lub Wysp Zielonego Przylądka; tym samym traktat z T. dał później Portugalii prawo do kolonizacji wybrzeży Brazylii (odkrytych 1500 przez P.A. Cabrala); wraz z układem w Saragossie (1529) rozwiązał spory między obu państwami o zasięg ich ekspansji zamorskiej; kraje, które później przystąpiły do rywalizacji kolonialnej (Francja, Anglia, Niderlandy) nie uznawały podziału świata dokonanego w T.
zgłoś uwagę
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia