fakultatywne

Encyklopedia PWN

referendum
[łac.],
głosowanie ludowe,
główna instytucja demokracji bezpośredniej;
strajk
[ang.],
zbiorowe, dobrowolne, okresowe zaprzestanie podstawowych czynności w procesie pracy lub nauki przez grupę albo zbiorowość społeczną w celu wymuszenia realizacji jej żądań przez ośrodek nadrzędny lub grupę kierującą jej działalnością (właściciela przedsiębiorstwa, organy władz państwowych), najczęściej przerwanie pracy przez pracowników najemnych w celu poprawy warunków pracy i wynagrodzenia za nią; podejmowane głównie przez robotników przemysłowych, zwalczane przez właścicieli przedsiębiorstw (lokaut, zatrudnianie innych pracowników, tzw. łamistrajków, interwencje sił porządkowych, w tym wojska).
genet. obszary chromatyny, które wykazują wysoki stopień kondensacji (nawet podczas interfazy barwią się intensywnie barwnikiem Feulgena);
labializacja
[łac. labium ‘warga’],
], w fonetyce opisowej — udział warg w artykulacji danej głoski, zazwyczaj jako cecha istotna samogłoski typu [o u y] i in.;
metanogenne mikroorganizmy, dawniej bakterie metanogenne,
fizjol. grupa bezwzględnie beztlenowych i fakultatywnych chemolitotroficznych mikroorganizmów, zaliczanych do Archaea (grupa filogenetyczna Euryarchaeota), produkujących metan (CH4) jako produkt końcowy w procesie degradacji materii org. w warunkach beztlenowych.
świadczenie pieniężne pobierane na rzecz państwa lub samorządu terytorialnego (lub innego związku publiczno-prawnego) z racji czynności urzędowych organów państwowych lub samorządowych albo w zamian za usługi tych organów i instytucji publicznych.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia