dyfuzyjny

Encyklopedia PWN

ekran, na którym powstaje obraz w wyniku rzutowania (np. za pomocą rzutnika lub projektora film.) obrazu oryginału (np. diapozytywu lub obrazu film.); zadaniem e.p. jest takie rozproszenie światła nań padającego, aby była możliwa obserwacja całego obrazu na ekranie z różnych kierunków.
nakładanie na powierzchnie przedmiotów metalowych (najczęściej stalowych) warstwy cynku chroniącej przed korozją;
fiz. pojawienie się gradientu temperatury w układzie w wyniku dyfuzyjnego mieszania się różnych gazów o identycznej temperaturze;
obszar na granicy 2 faz, odznaczający się statystycznie nierównomiernym rozmieszczeniem elektronów lub jonów, takim, że warstwa o ładunku dodatnim przylega do warstwy o ładunku ujemnym, powodując powstawanie różnicy potencjałów.
fotomagnetoelektryczne zjawisko, efekt Kikoina–Noskowa,
powstanie różnicy potencjałów między brzegami płytki półprzewodnikowej, umieszczonej w polu magnet. prostopadle do linii sił tego pola, wówczas gdy na jedną z powierzchni płytki pada promieniowanie elektromagnetyczne silnie pochłaniane przez dany półprzewodnik;
część inżynierii materiałowej dotycząca kształtowania warstwy wierzchniej materiału w celu nadania jej specyficznych właściwości, gł. antykorozyjnych, trybologicznych, mech. lub dekoracyjnych, a także fiz. (np. warstwy antyrefleksyjne lub zwiększające pochłanianie ciepła).
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia