rzutem

Encyklopedia PWN

łowienie ryb na wędkę, za pomocą sprzętu ściśle określonego przepisami, odpowiadającego ustalonym zwyczajom i zgodnie z przyjętymi zasadami oraz metodami uwzględniającymi ochronę ryb;
mat. dział topologii zajmujący się badaniem, gł. za pomocą pojęć algebraicznych, położeń krzywych zwykłych zamkniętych, czyli tzw. węzłów, w trójwymiarowej przestrzeni euklidesowej ℝ3.
techn. w rysunku techn. rzut pokazujący zewn. wygląd obiektu, rysowany zazwyczaj liniami grubymi.
strategiczna operacja zaczepna w ramach zimowej ofensywy Armii Czerwonej, realizowana 12 I–7 II 1945 siłami 1. Frontu Białoruskiego (dca marsz. G. Żukow; w składzie Frontu 1. armia WP, w drugim rzucie 2. armia WP i I Korpus Pancerny) oraz 1. Frontu Ukr. (dca marsz. I. Koniew) przeciwko niem. Grupie Armii „A” (dca gen. J. Harpe, od 17 I gen. F. Schörner); od 26 I –– przeciw Grupie Armii „Środek”; w wyniku o.w.-o. zostały wyzwolone spod okupacji niem. ziemie pol. między Wisłą a Odrą (m.in. Warszawa 17 I) oraz opanowane przyczółki na Odrze, stanowiące obszary wyjściowe do operacji berlińskiej.
konflikt między grupą demokratycznych państw Europy Zachodniej, do których później przyłączyły się USA i ZSRR, występujące w obronie własnych pozycji w Europie i na świecie, a państwami faszystowskimi (oraz ich sojusznikami), zmierzającymi do zdobycia hegemonii w świecie; konflikt w warunkach wielkiego skoku naukowo-technicznego, który doprowadził do rozwarstwienia sił zbrojnych na nowoczesne armie (głównie niemiecka) wyposażone w najnowsze typy uzbrojenia i tradycyjne armie przede wszystkim państw średnich i małych.
zespół praktyk i wierzeń odnoszących się do poznania przyczyn aktualnej sytuacji życiowej lub przebiegu przyszłych zdarzeń;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia