proporcjonalne

Encyklopedia PWN

mat. wzajemnie jednoznaczne przekształcenie f przestrzeni metrycznej A na przestrzeń metryczną B, spełniające następujący warunek: jeśli punkty p i q przestrzeni A przekształcają się odpowiednio na punkty f(p) i f(q) przestrzeni B, to zachodzi równość ρ[f(p), f(q)] = k · ρ(p, q) dla każdej pary punktów p i q; dodatnia stała k nazywa się współczynnikiem podobieństwa (gdy k = 1, to podobieństwo jest izometrią; gdy k < 1, podobieństwo ma punkt stały), ρ oznacza zaś odległość odpowiednich punktów (jest metryką).
sposób powoływania obywateli do pełnienia funkcji publicznych w organach państwowych, a także w organach samorządowych, partii politycznych i in. organizacji społecznych, przez głosowanie na wysuniętych kandydatów lub ich listy.
urządzenie do rejestracji promieniowania jonizującego przez przetworzenie pierwotnych skutków oddziaływań promieniowania z materią na sygnały obserwowalne.
mat. warunki konieczne i wystarczające na to, by 2 trójkąty były podobne: 1) gdy boki jednego są proporcjonalne do boków drugiego; 2) gdy 2 boki są proporcjonalne i kąt między nimi jest równy; 3) gdy 2 kąty są równe.
niezmiennik podobieństwa (podobieństwo fizyczne) dla ruchu ciał pod wpływem sił;
mat. relacja między wielkościami: 2 wielkości zmienne a i b nazywa się odwrotnie proporcjonalnymi, jeżeli ich iloczyn a·b jest wielkością stałą;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia