optymalne

Encyklopedia PWN

Nash
[näsz]
John Forbes, ur. 13 VI 1928, Bluefield (stan Wirginia), zm. 23 V 2015, Monroe Township (stan New Jersey),
amerykański matematyk i ekonomista; specjalista z zakresu ekonometrii i teorii matematycznej;
ekon. w ścisłym znaczeniu teoria zachowań firmy w otoczeniu doskonale konkurencyjnym; w szerszym znaczeniu teorie przedsiębiorstwa, zakładające maksymalizację zysku jako cel, optymalizację decyzji (rachunek marginalny) jako metodę i neoklasyczne narzędzia analizy do badania produkcyjnych i rynkowych zachowań przedsiębiorstwa funkcjonującego w ramach rynku o różnym stopniu niedoskonałości (tzw. różnych strukturach rynku).
fot. naświetlenie mniejsze od optymalnego, powodujące zmniejszony kontrast w najmniej naświetlonych częściach obrazu fot. i słabą rozróżnialność szczegółów na zbyt ciemnej kopii pozytywowej.
norma
[łac.],
techn. dokument przyjęty na zasadzie consensusu i zatwierdzony przez odpowiednią jednostkę organizacyjną, ustalający — do powszechnego i wielokrotnego stosowania — zasady, wytyczne lub charakterystyki odnoszące się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i zmierzający do uzyskania optymalnego stopnia uporządkowania w określonym zakresie.
normalizacja
[łac. normalis ‘uregulowany’],
standaryzacja,
działalność mająca na celu uzyskanie optymalnego w danych okolicznościach stopnia uporządkowania w określonym zakresie (przez ustalanie postanowień przeznaczonych do powszechnego i wielokrotnego stosowania, a dotyczących problemów istniejących lub możliwych do wystąpienia), w szczególności opracowywanie, publikowanie i wdrażanie norm;
polityka społ. normy informujące o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu czy to wysiłkiem fizycznym, czy psychicznym, czy też czynnikami materialnego środowiska pracy oraz normy ergonomiczne, określające optymalny poziom obciążenia pracą;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia