metaboliczna

Encyklopedia PWN

zootechn. mierniki wartości pokarmowej (produkcyjnej) pasz, używane także do określania zapotrzebowania zwierząt na karmę.
programowalne urządzenie med. do kontrolowanego podawania dożylnie płynów elektrolitowych, leków i środków odżywczych, w warunkach, gdy organizm pacjenta nie jest w stanie samodzielnie regulować stosownych funkcji metabolicznych w sposób fizjologiczny.
przekaźniki, mediatory, ang. messengers,
biol. związki (sygnały) chem. przekazujące stany czynnościowe między komórkami organizmu, działające na specyficzne receptory w błonie komórkowej, w cytoplazmie lub w jądrze komórki, a także p. wtórne (ang. second messengers), pośredniczące w przekazywaniu informacji wewnątrz komórki, tj. od receptorów metabotropowych w błonie komórkowej do układów biochem. i struktur w cytoplazmie komórki.
med. sposób pobierania komórek płodowych do badania genetycznego, stosowany zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży (prenatalna diagnostyka);
naturalne pochodne puryny;
reumatyczne choroby, dawniej zw. gośćcem lub reumatyzmem,
grupa różnych chorób obejmujących wszystkie nieurazowe schorzenia narządów ruchu, którym towarzyszą bóle, a często także ograniczony zakres możliwości ruchowych;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia