ideologia

Encyklopedia PWN

społeczności trwale zamieszkujące pewne terytorium (zwłaszcza państwa), różniące się od większości jego mieszkańców lub od społeczności panującej politycznie cechą lub cechami, które powodują uznawanie ich w świadomości społecznej za odmienne, a w stosunkach społecznych wywołują nieraz dyskryminację; cechami takimi bywają zwłaszcza: religia, język, świadomość narodowa, kultura itd. Współcześnie pojęcie „mniejszość” jest rozumiane coraz szerzej, np. mniejszości seksualne, kobiety jako mniejszość upośledzona.
Mrożek Sławomir, ur. 29 VI 1930, Borzęcin (Tarnowskie), zm. 15 VIII 2013, Nicea,
dramatopisarz, prozaik, eseista i rysownik.
jedna z najważniejszych ideologii socjalizmu arabskiego (muzułmańskiego),
neofaszyzm
[gr.-wł. < łac.],
nazwa kierunków i ruchów politycznych zmierzających po II wojnie światowej do odrodzenia faszyzmu lub dążących do wprowadzenia nacjonalistycznego totalitaryzmu, opartego na wzorach faszystowskich;
kraj, który człowiek uważa za swój własny, dlatego że się w nim urodził i mieszka lub mieszkał przez dłuższy czas, lub dlatego że czuje się z nim emocjonalnie związany z powodu pochodzenia, związków rodzinnych i/lub przywiązania do pewnych wartości, które ten kraj — zwykle idealizowany i często przeciwstawiany innym — ucieleśnia w jego oczach.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia