Raiatéa
 
Raiatéa — „Wyspa z Towarzystwa”
Raiatéa znajduje się w Polinezji Francuskiej, w archipelagu Wysp Towarzystwa. Choć nie tak znana jak Tahiti i Bora-Bora, jest nie mniej od nich interesująca, a ponieważ większość turystów kieruje się ku najbardziej znanym wyspom archipelagu, Raiatéa jest spokojniejsza i mniej zadeptywana przez przybyszów. Wyspa ma zaledwie 170 km2 powierzchni. Górzystą (Mount Tefatua — 1017 m n.p.m.) wulkaniczną Raiatéę otacza pierścień raf koralowych odcinających szeroką lagunę. Ku wybrzeżom można się dostać przez jeden z ośmiu przesmyków w rafie.
Rafa odcina od Pacyfiku lagunę wspólną dla dwóch wysp. Bliźniaczką Raiatéi jest Tahaa. Obie wyspy dzieli cieśnina o szerokości 3 km. Ponieważ jednak lotnisko znajduje się na Raiatéi — to tam przede wszystkim kieruje się ruch turystyczny. Tahaa żyje leniwym, tradycyjnym, polinezyjskim rytmem.
Polinezja kojarzy się z ciepłym morzem, piaszczystymi plażami ocienionymi palmami kokosowymi, tymczasem Raiatéa nie spełnia wszystkich tych warunków. Na głównej wyspie brak plaż. Na szczęście jest ich pod dostatkiem na malutkich motu — wysepkach rozsianych gęsto na wodach laguny. Raiatéa wyróżnia się także pod względem hydrograficznym. To jedyna wyspa Polinezji Francuskiej, po której płynie żeglowna rzeka — Faaroa. Jak głoszą miejscowe legendy właśnie od jej ujścia rozpoczęły się wielkie migracje, dzięki którym zasiedlono Hawaje i Nową Zelandię. Czy to prawda? Pozostaje to zagadką.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia