termodynamiczny obieg, cykl termodynamiczny, obieg cieplny, cykl cieplny,
fiz. przebiegający cyklicznie zespół procesów termodynamicznych, po wykonaniu których układ termodynamiczny (często zw. ciałem roboczym lub czynnikiem termodynamicznym) wraca do stanu początkowego;
termodynamiczny obieg
Encyklopedia PWN
jeśli o.t. jest procesem kwazistatycznym, to jego graficznym obrazem na wykresie termodynamicznym jest zamknięta krzywa.
W zależności od znaku całkowitej pracy L wykonanej przez ciało robocze w o.t. rozróżnia się obiegi proste (L > 0) i odwrotne (L < 0). O.t. proste opisują pracę silników cieplnych, odwrotne — urządzeń chłodniczych lub pomp cieplnych. Sprawnością cieplną (termiczną) o.t. prostego nazywa się stosunek η = L/Q1, gdzie Q1 jest ilością ciepła pobranego przez ciało robocze. Zgodnie z I zasadą termodynamiki (termodynamiki zasady) sprawność obiegu nie może być większa od jedności. Ograniczenia wynikające z II zasady termodynamiki formułuje się wykorzystując o.t. wprowadzony 1824 przez N.L.S. Carnota. O.t. Carnota składa się z 2 procesów izotermicznych przedzielonych procesami adiabatycznymi. W pierwszym procesie izotermicznym ciało robocze pobiera ciepło Q1 od grzejnika o temp. T1, w drugim zaś oddaje część Q2 tego ciepła chłodnicy o temp. T2 (T2 < T1). Zgodnie z II zasadą termodynamiki sprawność η odwracalnego obiegu Carnota nie zależy od ciała roboczego i jest określana jedynie przez temp. bezwzględne T1, T2 grzejnika i chłodnicy: η = 1 − T2/T1. Również zgodnie z tą zasadą w danym zakresie temp. największą sprawność ma odwracalny o.t. Carnota.
Dla każdego silnika lub maszyny cieplnej, działających w sposób ciągły lub okresowy, można utworzyć teoret. o.t., zw. obiegiem porównawczym, z którym porównuje się rzeczywiste procesy zmian; w obiegach porównawczych silników spalinowych tłokowych spalanie paliw zastąpiono umownie doprowadzaniem ciepła — przy stałej objętości w obiegu Otta (A. Beau de Rochas 1862, N.A. Otto 1866), przy stałym ciśnieniu w obiegu Diesla (1893), a częściowo przy stałej objętości i częściowo przy stałym ciśnieniu w obiegu Sabathégo (Seiligera). Usuwanie spalin z cylindra zastąpiono odprowadzaniem ciepła przy stałej objętości; obieg Otta jest obiegiem porównawczym dla silników spalinowych tłokowych z zapłonem iskrowym, obieg Diesla — obiegiem porównawczym dla silników spalinowych tłokowych z zapłonem samoczynnym i wtryskiem paliwa za pomocą sprężonego powietrza, obieg Sabathégo — dla silników spalinowych tłokowych z zapłonem samoczynnym i wtryskiem paliwa za pomocą pompy wtryskowej. Obiegi porównawcze silników spalinowych turbinowych i odrzutowych cechuje odprowadzenie ciepła przy stałym ciśnieniu; w obiegu Braytona (1850) ciepło jest doprowadzane przy stałym ciśnieniu, a w obiegu Humphreya — przy stałej objętości. W obiegach silników spalinowych turbinowych może być zastosowane stopniowe sprężanie z chłodzeniem międzystopniowym i stopniowe rozprężanie z podgrzewaniem międzystopniowym, np. w postaci dopalania w silnikach odrzutowych, a także regeneracja (techn. ) ciepła. Obiegiem porównawczym siłowni parowej z turbiną jest obieg Clausiusa–Rankine’a, a obiegiem porównawczym siłowni parowej z silnikiem tłokowym — obieg Meyera; obieg Clausiusa–Rankine’a składa się z izochorycznego sprężania cieczy w pompie, izobaryczno-izotermicznego wytwarzania pary nasyconej suchej, izobarycznego wytwarzania pary przegrzanej w kotle parowym, adiabatyczno-izentropowego rozprężania pary w turbinie i izobaryczno-izotermicznego skraplania pary wilgotnej w skraplaczu. W parowym silniku tłokowym ekspansja pary jest ograniczona maks. objętością cylindra, czemu w obiegu Meyera odpowiada dodatkowa przemiana izochoryczna.
Ilustracje

Termodynamiczny obieg, obiegi porównawcze silników w układzie ciśnienie p, objętość właściwa v (strzałkami zaznaczono doprowadzenie i odprowadzenie ciepła): 1 Carnota, 2 Clausiusa-Rankine’a, 3 Meyera, 4 Otta, 5 Diesla, 6 Sabathégo, 7 Humphreya, 8 Braytona, 9 z dopalaniemwyk. LogoScript/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Znaleziono w książkach Grupy PWN
Trwa wyszukiwanie...
