zmniejszony

Encyklopedia PWN

działania gosp. podejmowane gł. w latach 80. i 90. XX w. przez rządy państw regionu w celu powstrzymania procesów inflacyjnych i przezwyciężenia kryzysu zadłużeniowego w Ameryce Łacińskiej.
leukopenia
[gr.],
med. zmniejszenie liczby leukocytów we krwi poniżej dolnej granicy wartości prawidłowych 4,0·109/l;
funkcja stosowana w niektórych magnetofonach, magnetowidach i kamerach, umożliwiająca rejestrację dźwięku i obrazu przy zmniejszonej o połowę prędkości przesuwu taśmy, co umożliwia np. na kasecie 240-metrowej ciągłą rejestrację przez 8 godzin.
magnetooporowe zjawisko, zjawisko magnetorezystancyjne,
jedno ze zjawisk galwanomagnet. polegające na zmianie oporu elektr. półprzewodników i metali pod wpływem pola magnetycznego;
proces zastępowania pracy ręcznej w produkcji roln. pracą maszyn i urządzeń technicznych;
mejoza
[gr. meíōsis ‘zmniejszenie’],
kariokineza redukcyjna,
biol. podział redukcyjny jądra komórkowego, prowadzący do wytworzenia haploidalnych komórek płciowych, czyli gamet, u zwierząt tkankowych (oogeneza, spermatogeneza), zarodników u mszaków i paprotników oraz ich odpowiedników u roślin nasiennych (sporogeneza); u organizmów niższych (np. glonów, pierwotniaków) mejoza nie musi być związana z produkcją gamet bądź zarodników i zachodzi w różnych fazach cyklu życiowego (koniugacja, przemiana pokoleń).
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia