telewizyjne

Encyklopedia PWN

jedyna tego typu uczelnia w Polsce, podległa Ministerstwu Kultury oraz Ministerstwu Edukacji Narodowej;
projektor telewizyjny, wideoprojektor,
urządzenie przeznaczone do otrzymywania (na ekranie projekcyjnym) powiększonego obrazu świetlnego w wyniku przetworzenia sygnału elektr. (wizyjnego) dostarczonego na wejście p.t. z komputera, magnetowidu, odtwarzacza DVD, kamery wideo, tunera telewizyjnego i in. Składa się z przetwornika sygnałów wizyjnych na obraz świetlny oraz z układu opt. (soczewek, zwierciadeł), przeznaczonego do rzutowania (projekcji) obrazu na ekran. W wyniku projekcji obraz ulega znacznemu powiększeniu w stosunku do obrazu, jaki można otrzymać na ekranie monitora.
jeden z najważniejszych gatunków telewizyjnych, obejmujący tzw. mydlane opery (ang. soap opera), telenowele i telenowele dokumentalne (docudrama, docusoap) oraz fabularne serie i miniserie (nadawane przeważnie w telewizjach publicznych i programach tematycznych).
zespół pomieszczeń wraz z urządzeniami do nadawania (nadawcza), przekazywania (retransmisyjna) i odbierania (odbiorcza) sygnałów telewizyjnych.
sygnał (emitowany przez nadajnik telew.) niosący informację o obrazie (jego luminancji i chrominancji) i towarzyszącym mu dźwięku;
nowa metoda transmisji kilku programów za pośrednictwem jednego transpondera satelitarnego lub jednego kanału w systemie naziemnej emisji.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia