prostymi

Encyklopedia PWN

Wittgenstein
[wı̣tgnsztain]
Ludwig Josef Johan Wymowa, ur. 26 IV 1889, Wiedeń, zm. 29 IV 1951, Cambridge,
filozof austriacki, jeden z najbardziej wpływowych filozofów XX w..
inform. narzędzie do formułowania programów dla komputerów; jest językiem formalnym, którego składnia określa zasady zapisu programów (w sposób jednoznaczny i łatwy do analizy), a semantyka przypisuje programom ich interpretację (określa efekty działania programu zapisanego w języku programowania).
łuk, łęk,
arch. element konstrukcyjny lub dekoracyjny, zakrzywiony i podparty na obu końcach.
hydrol. naturalny ciek powstały z połączenia potoków (strumieni, strug) lub wypływający z czoła lodowca, jeziora, źródła (wywierzyska), rzadziej z obszaru zabagnionego, zasilany powierzchniowo i podziemnie wodą z opadów spadłych w jego dorzeczu, mający ukształtowane koryto i płynący pod działaniem siły grawitacyjnej w łożysku i dolinie, wyżłobionych w wyniku działania jego siły erozyjnej.
Agnesi lok, wersjera,
mat. krzywa płaska o równaniu y(a2 + x2) = a3, gdzie a jest stałą dodatnią; jeśli punkt B przebiega prostą y = a, to l.A. jest zbiorem punktów przecięcia prostej l równoległej do osi OY przechodzącej przez punkt B z prostą m równoległą do osi OX przechodzącą przez punkt A, który jest punktem wspólnym odcinka OB i okręgu o średnicy a i środku w punkcie (0, a/2).
alkany, parafiny,
związki organiczne, alifatyczne węglowodory nasycone o wzorze ogólnym CnH2n+2;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia