monopolistyczna

Encyklopedia PWN

wieloznaczny termin odnoszący się do: 1) struktury organizacyjnej społeczeństwa, porządkującej za pomocą aparatu administracyjnego działania jednostek i grup na podstawie norm przez siebie ustalanych; 2) organizacji grupy społecznej zajmującej pewne terytorium z władzą suwerenną na czele, związku politycznego, w którym władza prawomocna korzysta ze „środków panowania nad ludźmi” (M. Weber), lub „korporacji terytorialnej wyposażonej w bezpośrednią, samorodną władzę zwierzchniczą” oraz osobowość prawną (G. Jellinek). W obu ujęciach, podobnie jak w tym, w którym eksponuje się „gwarancyjny” charakter państwa, jako 3) struktury powołanej do ochrony uprawnień jednostek, odróżnia się państwo od społeczeństwa; inne znaczenie mają określenia państwa jako 4) „aktualizacji idei etycznej” (G.W.F. Hegel) lub 5) porządku prawnego, będącego strukturą normatywną, której organami są zarówno instytucje władcze, jak i obywatele (H. Kelsen).
dwutygodnik poświęcony problematyce gosp.,
ekon. sposób stanowienia cen w oligopolu (oprócz zmowy i regulacji), polegający na dostosowywaniu cen przez wszystkich producentów w danej gałęzi do poziomu cen przyjętego przez przywódcę cenowego — przedsiębiorstwo mające największy udział w rynku;
regulacja
[łac.],
ekon. instrument polityki gospodarczej rządu i/lub władz lokalnych, stosowany w celu wymuszenia na prywatnych firmach pożądanych zachowań rynkowych lub kontroli tych zachowań.
ring
[niem.],
ekon. krótkoterminowe porozumienie o charakterze monopolistycznym;
Roosevelt
[rọuzəwelt]
Theodore Wymowa, ur. 27 X 1858, Nowy Jork, zm. 6 I 1919, Oyster Bay k. Nowego Jorku,
amerykański polityk, prawnik, republikanin, prezydent Stanów Zjednoczonych.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia