ekologiczną

Encyklopedia PWN

komensalizm
[łac.],
współbiesiadnictwo,
ekol. współżycie 2 różnogatunkowych populacji lub 2 organizmów z 2 różnych gatunków przynoszące korzyść jednemu ze współpartnerów (komensalowi), a dla drugiego obojętne (niewyrządzające szkody i nieprzynoszące korzyści);
nowa lewica, ang. New Left, fr. La nouvelle Gauche, niem. Neue Linke,
radykalny ruch ideologiczny i społeczno-polityczny skupiający młodzież studencką i część intelektualistów akademickich, rozwijający się w latach 60. w USA i krajach Europy Zachodniej, odrzucający założenia programowe, styl myślenia i formy działania „starej lewicy” (marksizmu-leninizmu i socjaldemokracji); niekiedy zw. goszyzmem.
demogr. wielkość zasobów demograficznych, najkorzystniejsza w relacji do innych zasobów mających społeczny sens; inaczej ludność optymalna.
rośliny z różnych grup sytematycznych, zapoczątkowujące sukcesję ekologiczną, osiedlające się na podłożu, na którym nie ma pokrywy roślinnej — na nagiej skale, zastygłej lawie, ruchomych piaskach, hałdach przem. i kopalnianych itp.;
ekon. interdyscyplinarny kierunek naukowy, powstały w latach 70. XX w., którego przedmiotem badań są procesy społeczno-ekonomiczne zachodzące w skali całego globu wraz z ich przyrodniczymi uwarunkowaniami.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia