cienkie

Encyklopedia PWN

koronka
[łac.],
ażurowa materia wzorzysta, wykonywana ręcznie lub maszynowo z nici lnianych, rzadziej jedwabnych (koronki maszynowe, także koronki bawełniane), zwykle białych, w XVIII i XIX w. również czarnych.
fot. urządzenie mech., mech.-elektroniczne lub elektroniczne (np. w aparatach cyfrowych), służące do otwierania i zamykania drogi światłu padającemu przez obiektyw na materiał światłoczuły lub inne urządzenie rejestrujące obraz opt. (np. matryca CCD) utworzony przez obiektyw.
elektron. technologia wytwarzania przyrządów półprzewodnikowych (układów scalonych, tranzystorów, diod i in.), w której wszystkie procesy prowadzące do uzyskania struktur tych przyrządów odbywają się na jednej stronie (powierzchni) płytki, stanowiącej ich podłoże i wykonanej z materiału półprzewodnikowego (półprzewodniki).
grupa patogenów roślin.
aerodynamiczny profil, profil lotniczy,
kształt przekroju poprzecznego skrzydeł, łopat śmigła i płatów usterzenia samolotu, łopat wirnika śmigłowca, turbin i in. maszyn przepływowych, skrzydeł śruby napędowej.
aksopodia
[gr. áxōn ‘oś’, poús, podós ‘noga’],
aktinopodia,
cienkie, cytoplazmatyczne wypustki komórki ułożone promieniście, wzmocnione zwykle w swej centralnej części pęczkiem sztywnych mikrotubul, o skomplikowanym, charakterystycznym dla gatunku układzie;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia