bez

Encyklopedia PWN

Shannona twierdzenia
[t. szänona],
telekom. podstawowe twierdzenia teorii informacji dotyczące kodowania sygnału w celu podniesienia poziomu sprawności transmisji; sformułowane 1949 przez C.E. Shannona i amer. uczonego, W. Weavera.
czwarty sobór powszechny, zwołany 451 do Chalcedonu nad Bosforem (obecnie Kadıköy, dzielnica Stambułu) przez cesarza Marcjana (450–457) i biskupa Konstantynopola, Anatoliosa.
statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), bez napędu, unoszący się dzięki sile nośnej powstającej na skrzydłach podczas lotu.
topologia
[gr. tópos ‘miejsce’, ‘okolica’, lógos ‘słowo’, ‘nauka’],
mat.:
dyscyplina sport. polegająca na wyścigach bezpokładowych łodzi, poruszanych 1-piórowymi wiosłami (osadzonymi w dulkach) przez zawodników siedzących tyłem do kierunku ruchu łodzi (wyjątek sternik);
mat. w przestrzeni metrycznej: zbiór zawierający wraz z każdym punktem a kulę o środku a i pewnym promieniu r > 0 (zbiór punktów przestrzeni odległych od a o mniej niż r); podstawowe własności z.o.: 1) zbiór pusty i cała przestrzeń są z.o., 2) suma dowolnej liczby z.o. jest z.o., 3) część wspólna skończonej liczby z.o. jest z.o.; przykładem z.o. na prostej jest odcinek bez końców;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia