bałtycki

Encyklopedia PWN

seria wojen toczonych między cesarzami z rodu Habsburgów (Ferdynand II i Ferdynand III) i katolickimi książętami Rzeszy (Liga Katolicka), których popierały Hiszpania, południowe Niderlandy i (pod koniec wojny trzydziestoletniej) Dania a obozem protestanckim (Unia Protestancka) oraz jego sprzymierzeńcami: Francją, Szwecją, Holandią, Sabaudią i — okresowo — Danią.
wojny między Polską a Szwecją od połowy XVI w. do początku XVIII w. Przyczyną ich było dążenie Szwecji do opanowania południowo-wschodnich i południowych wybrzeży Morza Bałtyckiego, sprzeczne z interesami Polski w Inflantach i z jej próbami (od czasów Zygmunta II Augusta) prowadzenia własnej polityki morskiej (dominium maris Baltici); dodatkowym powodem wojen był konflikt dynastyczny.
Wolin, dawniej Wineta,
wyspa przybrzeżna na Morzu Bałtyckim, między Zatoką Pomorską na północy a Zalewem Szczecińskim na południowym zachodzie, oddzielona od stałego lądu Dziwną (2 mosty), a od wyspy Uznam — Świną (2 połączenia promowe);
wołogodzki, obwód, Wołogọdskaja ọbłast',
jednostka terytorialna Federacji Ros. na północnym zachodzie Niz. Wschodnioeur., między jez. Onega i zakolem górnej Wołgi na zachodzie po ujście Suchony na wschodzie;
m. wojewódzkie (woj. dolnośląskie), pow. grodzki, na równinach Wrocławskiej i Oleśnickiej, nad Odrą i jej dopływami: Oławą, Ślęzą, Bystrzycą i Widawą; siedziba pow. wrocławskiego.
jedna z największych dzielnic Gdańska, między Głównym Miastem, Oliwą, Zaspą oraz Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia