Specjalne

Encyklopedia PWN

teleteks
[ang.],
usługa telegraficzna będąca rozwinięciem teleksu, umożliwiająca przesyłanie tekstów (zapisanych za pomocą znormalizowanego zestawu znaków) między abonentami wyposażonymi w specjalne urządzenia (terminale teleteksowe);
telewizja, procesy techniki telewizyjnej,
telewizja, przy oglądaniu której użytkownik może wpływać na treść programu.
telewizja zapewniająca emisję i odbiór obrazu szerszego od tradycyjnego, o stosunku boków ekranu 16:9 (zamiast dotychczasowego 4:3). Takie programy są już nadawane w systemie PAL plus. Do odbioru niezbędne są specjalne aparaty, które znajdują się w sprzedaży.
terroryzm
[łac.],
różnie umotywowane, najczęściej ideologicznie, planowane i zorganizowane działania pojedynczych osób lub grup, podejmowane z naruszeniem istniejącego prawa w celu wymuszenia od władz państwowych i społeczeństwa określonych zachowań i świadczeń, często naruszające dobra osób postronnych; działania te są realizowane z całą bezwzględnością, za pomocą różnych środków (nacisk psychiczny, przemoc fizyczna, użycie broni i ładunków wybuchowych), w warunkach specjalnie nadanego im rozgłosu i celowo wytworzonego w społeczeństwie lęku.
terytorialny podział, podział administracyjny,
podział obszaru państwa dokonany w celu wykonywania w terenie zadań państwowych.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia