Obserwowanie życia. Obserwowanie zwierząt
 
Obserwowanie życia. Obserwowanie zwierząt
Niezależnie od tego, czy wybierzemy się nad Biebrzę, do Białowieży, czy też do któregoś z licznych, nie opisanych tu, a wartych odwiedzenia miejsc, istnieje kilka podstawowych zasad, jakimi kierować się musimy przy obserwacji zwierząt.
 
Przede wszystkim musimy pamiętać, że zwierzęta są zwykle najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie. Jeżeli więc chcemy spotkać pasące się jelenie i sarny, polującego lisa czy borsuka, najlepiej jest albo wstać bardzo wcześnie rano, albo wybrać się na skraj lasu przed zapadnięciem zmierzchu i poczekać. Jeżeli będziemy się odpowiednio cicho zachowywać i jeżeli potrafimy zapanować nad energicznym odganianiem się od komarów, prędzej czy później zobaczymy pewnie poszukujące pokarmu ssaki. To właśnie o zmierzchu jelenie i dziki opuszczają bezpieczne kryjówki w głębi lasu i wyruszają na poszukiwanie pokarmu wśród pól i łąk. Ponieważ zmierzch jest również porą ożywionej aktywności gryzoni, mamy też wtedy szansę na spotkanie z poszukującym ich lisem albo kuną. Borsuka najłatwiej jest obserwować również o zmierzchu, gdy wyrusza na poszukiwanie swego ulubionego pokarmu, jakim są dżdżownice. Jeszcze lepszą porą na obserwacje jest wczesny ranek. Wymaga to, co prawda, wstania i wyjścia z domu około 4 rano, ale jest to wysiłek ze wszech miar opłacalny. Oprócz bowiem wymienionych zwierząt, które obserwować możemy również wieczorem, z pewnością napotkamy wtedy mnóstwo interesujących ptaków, dla których poranek jest porą najwyższej aktywności, związaną z koniecznością zdobycia pokarmu po nocnej przerwie. Zwłaszcza wiosną i wczesnym latem, gdy większość ptaków wychowuje pisklęta, las o świcie dosłownie tętni życiem i cały rozbrzmiewa tysiącami ptasich głosów.
 
Niezależnie jednak od pory dnia, najważniejsze jest, byśmy zachowywali się cicho i spokojnie, a wtedy nasza lornetka z pewnością pozwoli nam dostrzec bardzo wiele ciekawych zwierząt i podpatrzyć ich fascynujące zachowania.
Mikołaj Gołachowski
zgłoś uwagę
Ilustracje
Jeleń szlachetny, byk i łanie fot. L. Zielaskowski/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Lis pospolity (Vulpes vulpes) fot. A. Tabor/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Borsuk, Meles melesfot. P. Fabijański/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Puszczyk (Strix aluco)fot. P. Fabijański/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia