Majorka
 
Majorka — wśród tłumu turystów
rodzaj — wyspa
nazwa — Majorka, hiszp. Mallorca, Isla de la Mallorca
państwo — Hiszpania
położenie — Morze Śródziemne, archip. Balearów
powierzchnia — 3,6 tys. km2
Majorka — największa z wysp archipelagu Balearów na Morzu Śródziemnym — to od lat Mekka turystów europejskich. Gdy znajdą się w Palma de Mallorca — głównym ośrodku administracyjnym i porcie, rozpełzają się po całej wyspie w poszukiwaniu ciepłego morza, lazurowego nieba i bujnej jak na śródziemnomorską wyspę roślinności. Wszystko to stanowi ogromne atuty Majorki.
Niemały to kawałek lądu. Z powierzchnią bliską 3600 km2 Majorka należy do większych wysp Morza Śródziemnego. Wzdłuż północno-zachodnich brzegów ciągnie się pasmo Sierra de Alfabia, sięgające niemal półtora kilometra wysokości. Teren obniża się ku wnętrzu wyspy, które zajmuje nizina. Żyzne gleby sprzyjają tam uprawie winorośli, oliwek i cytrusów. Wyżej — na stokach gór oraz na położonej na południowym wschodzie wyżynie powstały pastwiska wykorzystywane przez zaskakująco liczne stada owiec. Majorka jest zbudowana z wapiennych skał. Nic dziwnego, że rozwinęła się na niej rzeźba krasowa. Najwięcej jaskiń i krasu powierzchniowego można spotkać właśnie na wyżynie na południowym wschodzie.
Te zalety krajobrazu oraz niewielka odległość od kontynentu europejskiego uczyniły z Majorki wielkie centrum turystyczne. Przy obsłudze ruchu turystycznego jest zatrudniona większość mieszkańców (liczba ludności — ponad 550 tys.) wyspy. Napływowi turystów sprzyja także dobrze rozwinięta sieć hoteli, świetne drogi i międzynarodowe lotnisko. Turystyka skomercjalizowała miejscowe wyroby rękodzielnicze — ceramikę, haftowane tkaniny oraz wyroby jubilerskie.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Majorka, północne wybrzeże Capo Formentorfot. G. Lisik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia