Kleopatra VII, z dynastii Ptolomeuszów, ur. 69 r. p.n.e., zm. 12 VIII 30 r. p.n.e.,
królowa Egiptu, panowała 51–31 r. p.n.e.
Kleopatra VII
Encyklopedia PWN
Urodziła się 69 r. p.n.e. Była córką Ptolemeusza XII zw. Auletosem i nieznanej z imienia kobiety; miała czworo rodzeństwa: Berenikę IV, której matką była królowa Kleopatra VI Tryfena, oraz Ptolemeusza XIII, Ptolemeusza XIV i Arsinoe IV. W 58 r. Ptolemeusz XII po aneksji Cypru przez Rzym został wygnany, a władzę w Aleksandrii objęła Berenika IV, początkowo wspólnie z matką, a potem z mężem Archelaosem; dzięki pomocy rzymskich legionów 55 r. Ptolemeusz XII odzyskał władzę i kazał zabić zbuntowaną córkę.
Początek panowania
Po śmierci ojca 51 r. tron przypadł Kleopatrze, która zgodnie z tradycją dynastyczną poślubiła 10-letniego brata Ptolemeusza XIII; w następnym roku powstało przeciwne rządom Kleopatry stronnictwo pod przywództwem eunucha Poteinosa (nauczyciela króla) i Achillasa (dowódcy wojsk egipskich); obawiając się, że zostanie zamordowana, 48 r. uciekła do Palestyny, a władzę w imieniu Ptolemeusza XIII objęli Poteinos i Achillas. Niebawem obaj zdecydowali się zabić Pompejusza Wielkiego, który, uciekając przed Juliuszem Cezarem, dotarł do Egiptu.
U boku Cezara
Kiedy Cezar przybył do Aleksandrii, Kleopatra postanowiła prosić go o pomoc; Cezar, którego oczarowała, przywrócił jej wspólne rządy z Ptolemeuszem XIII. Wówczas Poteinos podburzył przeciwko Cezarowi i Kleopatrze ludność Aleksandrii oraz wojska egipskie, co zapoczątkowało tzw. wojnę aleksandryjską; do powstańców przyłączyli się Ptolemeusz XIII i Arsinoe IV; w walkach, z których zwycięsko wyszedł Cezar, zginęli Ptolemeusz XIII, Poteinos i Achillas, Arsinoe IV zaś dostała się do niewoli. Kleopatra utrzymała pełnię władzy, choć tytularnym królem został jej młodszy brat i mąż Ptolemeusz XIV. W 47 r. Cezar wrócił do Rzymu; po jego wyjeździe Kleopatra urodziła syna, Ptolemeusza XV, nazwanego przez mieszkańców Aleksandrii Cezarionem. W 46 r. razem z mężem i dzieckiem wyjechała do Rzymu, gdzie przebywała do zabójstwa Cezara 44 r.; po powrocie do Aleksandrii kazała zabić Ptolemeusza XIV, gdyż przy nim mogło powstać wrogie jej stronnictwo.
U boku Antoniusza
W 42 r. protektorem i kochankiem Kleopatry został Marek Antoniusz, któremu w wyniku układu z Oktawianem Augustem przypadły rządy we wschodnich posiadłościach Rzymu; tego samego roku na prośbę Kleopatry kazał zabić Arsinoe IV, zesłaną przez Cezara do Efezu, a 40 r., po urodzeniu się ich dzieci: bliźniąt Aleksandra Heliosa i Kleopatry Selene, przywrócił jej władzę nad Cyprem. Jeszcze 40 r. Antoniusz wyjechał do Italii na wojnę z Oktawianem, do której, dzięki pośrednictwu wpływowych polityków rzymskich, wówczas nie doszło. W 37 r. wrócił do Antiochii, dokąd przyjechała także Kleopatra; tam 36 r. urodziło się ich trzecie dziecko — Ptolemeusz Filadelfos; po nieudanej wyprawie Antoniusza przeciwko Partom (także 36 r.) wrócili do Aleksandrii. W 34 r. w tamtejszym Gimnazjonie Antoniusz uznał władzę Kleopatry (odtąd „królowej królów”) i Ptolemeusza XV Cezariona na wschodzie, zhellenizowanych ziemiach państwa rzymskiego; pogorszyło to jego relacje z Oktawianem, który rozpoczął kampanię propagandową przeciwko Kleopatrze i Antoniuszowi (kulminacją tych działań było ogłoszenie testamentu Antoniusza wykradzionego ze świątyni Westy, w którym m.in. potwierdzał ustalenia z 34 r.). W 32 r. rozpoczęła się wojna domowa; o jej wyniku przesądziła bitwa morska u przylądka Akcjum (2 IX 31 r.), w trakcie której Antoniusz miał opuścić własną flotę i odpłynąć za galerą Kleopatry do Egiptu. Wojska Oktawiana weszły do Aleksandrii 1 VIII 30 r. i tego dnia Antoniusz popełnił samobójstwo; Kleopatra targnęła się na swoje życie 12 VIII; Cezarion został zabity na polecenie Oktawiana, ale dzieci Antoniusza i Kleopatry przeżyły.
Mit Kleopatry
W dziełach poetów i historyków rzymskich, zwłaszcza z czasów Oktawiana, przeważają negatywne opinie o Kleopatrze; zarzuca się jej destrukcyjny wpływ na Antoniusza. Na ogół nie odmawia jej się urody ani uroku osobistego.
Postać Kleopatry zawsze jednak fascynowała twórców, szczególnie dramaturgów (Antoniusz i Kleopatra W. Szekspira czy Cezar i Kleopatra B. Shawa) i filmowców (zwłaszcza Kleopatra J.L. Mankiewicza z E. Taylor w roli głównej). Zobacz też Antoniusz Marek.
Ilustracje

Głowa Kleopatry VII — Altes Museum, Berlin fot. L. Zielaskowski/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN

Głowa Kleopatry VII, Szirszal (Algieria)fot. Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN