przyrodnicze

Encyklopedia PWN

realizm
[łac. realis ‘rzeczywisty’],
lit.:
zwarty obszar zamknięty granicą naturalną odróżniający się od terenów sąsiednich zespołem cech przyrodniczych i położeniem geograficznym.
popieranie i rozpowszechnianie w poszczególnych rejonach kraju najodpowiedniejszych dla nich pod względem przyrodniczym i ekonomicznym odmian roślin uprawnych i ras zwierząt gospodarskich.
renesans, odrodzenie,
określenie stadium rozwoju kultury europejskiej, trwającego we Włoszech od końca XIII w. do początku XVI w., w krajach zachodniej, północnej i środkowej Europy — od XV w. do końca XVI w.
całokształt działań w dziedzinie konserwacji, mających na celu przywrócenie zabytkowym miastom bądź zespołom staromiejskim pełnych wartości hist., arch., plast., a jednocześnie nadanie im właściwych dla obecnych wymagań wartości techn.-użytkowych;
obszar objęty ochroną ze względu na występowanie w stanie zbliżonym do naturalnego ekosystemów, określonych gatunków roślin lub zwierząt albo obiektów przyrody nieożywionej o dużej wartości naukowej, przyrodniczej, kulturowej lub krajobrazowej;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia