przejściowe

Encyklopedia PWN

zespół elementów przewodzących (prąd elektr.), wykazujący dostateczną spoistość mech. i dostatecznie duże przewodnictwo elektr. na obszarze przejściowym między tymi elementami.
miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, na Pojezierzu Drawskim, nad Drawą i jej lewym dopływem Wąsawą, w sąsiedztwie rozległych lasów i wielu jezior, na skraju Drawskiego Parku Krajobrazowego.
środki stosowane w celu wywołania narkozy, tzn. przejściowego stanu zahamowania czynności kory mózgowej, ośrodków podkorowych i rdzeniowych, w celu przeprowadzenia bezbolesnego zabiegu chirurgicznego;
związki koordynacyjne, związki kompleksowe, kompleksy,
złożone cząsteczki lub jony (kationy, aniony), w których atom (lub jon) zw. atomem (jonem) centralnym jest połączony za pomocą wiązania koordynacyjnego z ligandami — jonami lub cząsteczkami obojętnymi.
związki org. o cząsteczkach, w których występuje co najmniej jedno bezpośrednie wiązanie C–M, tj. wiązanie między atomami węgla (C) i metalu (M), z wyjątkiem węglików, cyjanków oraz karbonylków metali, zaliczanych do związków nieorganicznych.
związki metaloorganiczne, w których cząsteczkach atom metalu przejściowego znajduje się między 2 równolegle ułożonymi pierścieniami — tzw. struktura typu „sandwicz”, najczęściej pierścieniami cyklopentadienylowymi; metaloceny.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia