masy

Encyklopedia PWN

kinematyka
[gr. kínēma ‘ruch’],
dział mechaniki klas. zajmujący się badaniem geom. właściwości ruchu ciał bez uwzględnienia ich cech fiz. i działających na nie sił.
dział inżynierii chem. i procesowej zajmujący się zjawiskami przenoszenia pędu, energii i masy oraz towarzyszącymi im przemianami chem. w celu wyjaśnienia mechanizmów procesów przebiegających w aparatach chemicznych.
kiszonki, kwaszonki,
pasze soczyste zakonserwowane naturalnie w wyniku fermentacji lub przez dodanie kwasów org. bądź mineralnych (np. mrówkowego lub siarkowego), a także preparatów fabrycznych (np. Acidol, Ensimax).
Klee Paul, ur. 18 XII 1879, Münchenbuchsee k. Berna, zm. 29 VI 1940, Muralto k. Locarno,
szwajcarski malarz i grafik, działający głównie w Niemczech.
klimat
[gr. klíma ‘nachylenie’, ‘szerokość geograficzna’],
charakterystyczny dla danego obszaru zespół zjawisk i procesów atmosferycznych (warunków pogodowych) powtarzających się w czasie, kształtujący się pod wpływem właściwości fizycznych i geograficznych tego obszaru, określony na podstawie wyników wieloletnich obserwacji i pomiarów meteorologicznych.
włókno pozyskiwane z włóknistej masy otaczającej orzech kokosowy (kokosowiec właściwy) przez wielomiesięczne moczenie go w wodzie mor., mech. oddzielenie włókien, czesanie i suszenie;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia