emocjonalna

Encyklopedia PWN

med. grupa zaburzeń psychicznych;
somatyzacja
[gr.],
med. zjawisko przejawiania się przeżywanych trudności psychicznych, gł. przewlekłych konfliktów emocjonalnych, w postaci cielesnej (somatycznej), tzn. w postaci skarg, dolegliwości lub przejawów naśladujących skargi; dolegliwości lub objawy spowodowane realnymi stanami chorobowymi.
Strielkūnas Jonas, ur. 16 III 1939, Patauskai,
litew. poeta i tłumacz;
subiektywizm
[łac. subiectivus ‘podmiotowy’],
filoz. jako stanowisko ontologiczne głosi, że przedmiot poznania nie istnieje obiektywnie, lecz sprowadza się do wrażeń, wyobrażeń, myśli istniejących w podmiocie.
symbol
[gr. sýmbolon ‘znak rozpoznawczy’],
filoz. każdy znak właściwy należący do podklasy znaków zastępczych, pełniący funkcję substytucji, tj. zastępowania określonego przedmiotu (lub pojęcia abstrakcyjnego, stanu rzeczy, zdarzenia itd.), wywołujący w umyśle określone stany psychiczne i emocjonalne (wyobrażenia, przeżycia) związane z tym właśnie przedmiotem.
symbolizm
[gr. sýmbolon ‘znak umowny’],
lit., szt. plast. prąd artystyczny kształtujący się głównie w literaturze, malarstwie i muzyce, skodyfikowany w latach 80. XIX w. we Francji, który w następnych latach inspirował literatury i sztukę modernizmu w innych krajach Europy oraz Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Na przełomie stuleci stawał się tam najważniejszym składnikiem nowatorskich poszukiwań estetyczno-warsztatowych, a potem stanowił ważny układ odniesień dla różnych kierunków awangardy (np. surrealizmu).
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia