• Na czasie
  Klimatyczne pory roku — okresy klimatyczne: wiosna, lato, jesień, zima, będące następstwem ruchu Ziemi wokół Słońca i nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny ekliptyki, w wyniku czego zmienia się nasłonecznienie poszczególnych obszarów Ziemi.
  Astronomiczne pory roku są określane ruchem Słońca po ekliptyce (w przybliżeniu pokrywają się z klimatycznymi porami roku); przekroczenie przez Słońce punktu równonocy wiosennej (ok. 21 III) rozpoczyna wiosnę na półkuli północnej (jesień na półkuli południowej); moment przesilenia letniego (ok. 24 VI) jest początkiem lata na półkuli północnej (zimy na półkuli południowej); moment przejścia Słońca przez punkt równonocy jesiennej (ok. 23 IX) to początek jesieni na półkuli północnej (wiosny na półkuli południowej); zimę na półkuli północnej (lato na półkuli południowej) rozpoczyna moment przesilenia zimowego (ok. 22 XII).

 • Warto wiedzieć
  Zjawiska, które obserwujemy w atmosferze podzielić można na dwie grupy.
  Zjawiska optyczne to te, które powstają na skutek rozproszenia, odbicia, załamania i rozszczepienia światła na kroplach i kryształkach lodu, wreszcie na skutek zakrzywienia drogi światła przy przejściu przez warstwy powietrza o różnej gęstości.
  Najczęściej spotykane zjawiska optyczne to: tęcza i halo, rzadziej miraż morski (górny), miraż pustynny (dolny) i fatamorgana.
  Odrębną grupę stanowią zjawiska pogodowe, takie jak: chmury, burze (błyskawice i grzmoty), wszelkiego rodzaju opady (deszcz, mżawka, mgła, śnieg i grad), osady (rosa, szron, sadź, gołoledź), zamieć, a także bryza, miejska wyspa ciepła, fen, inwersja, przygruntowy przymrozek, smog i inne.
   
   

   

  odbicie, załamanie, rozszczepienie:

  tęcza

   

  Zjawiska pogodowe:

  chmury

  opady atmosferyczne

  osady atmosferyczne

  zamieć niska

  miejska wyspa ciepła

  przygruntowy przymrozek

  smog

 • To ciekawe
  Swoistą usługą dostępną wszystkim mieszkańcom miasta był zegar mechaniczny umieszczony na wieży. Pierwszy, zrobiony przez J. Dondiego, umieszczono w Mediolanie w 1335 r. Kolejne miasta z wieżą zegarową to Modena (1343), Strasburg (1352), Wrocław (1364). Rola zegarów miejskich zmniejszała się, gdy w roku 1500 w Norymberdze skonstruowano zegarek sprężynowy, przeznaczony do użytku osobistego.
Hasło dnia: kalendarz chiński

Rekordziści

Najszybciej poruszające skrzydłami ptaki
kolibry — najmniejsze gatunki mogą stać nieruchomo w powietrzu poruszając skrzydłami z prędkością do 80 uderzeń na sekundę.

Cytat dnia

„Geniusz to wynik 1 procenta natchnienia i 99 procent żmudnej pracy”

Imieniny

Sty 19

Andrzeja, Erwina, Eufemii, Henryka, Heinza, Mariusza, Marty, Pii, Sary

Dzień w historii

Sty 19

zdarzyło się
1966
objęcie kierownictwa Kongresu Narodowego oraz urzędu premiera Indii przez Indirę Gandhi.
1789
likwidacja Rady Nieustającej oraz przejęcie zadań rządu przez sejm (Sejm Czteroletni).
urodzili się
1922
Kawalerowicz Jerzy, reżyser i scenarzysta filmowy.
1943
Joplin Janis, amer. wokalistka, gitarzystka i kompozytorka rockowa.
odeszli
1629
Abbas I Wielki, szach perski od 1587.
1975
Wyka Kazimierz, historyk literatury, krytyk lit., eseista.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia