• Na czasie
  już miejscami zaczyna gościć wiosna. Na trawnikach robi się kolorowo od krokusów i przebiśniegów. A może już komuś udało się usłyszeć śpiew skowronka?
  >>
 • Warto wiedzieć
  Najgłębiej położonym środowiskiem życia na Ziemi jest otoczenie źródeł hydrotermalnych wzdłuż rowów oceanicznych. Odkryto je w 1977 r. w dolinie ryftowej w okolicach wysp Galapagos na Oceanie Spokojnym. W warunkach bardzo wysokiego ciśnienia ze źródeł wypływa silnie zmineralizowana woda o temp. nawet ponad 300°C nasycona siarczkami metali, metanem i siarkowodorem. Wydostająca się ciecz ochładza się w kontakcie z wodą oceaniczną, a część minerałów wytrąca się tworząc rodzaj kilku–kilkunastometrowej wysokości kominów. W ich najbliższym otoczeniu żyją bakterie chemosyntetyzujące, które korzystają ze związków siarki jako źródła energii. Spośród 293 opisanych gatunków zwierząt występujących w otoczeniu źródeł hydrotermalnych, 97% to endemity. Należą do nich m.in. osiadłe robaki ryftowe Riftia pachyptila pozbawione przewodu pokarmowego, a żyjące w symbiozie z autotroficznymi bakteriami. Symbioza z bakteriami występuje też u małży i ślimaków orzęsionych. Inne grupy zwierząt związane z izolowanymi ekosystemami ryftów to kraby, pąkle, wieloszczety rurkowe, a także ryby i ośmiornice.
  Taida Tarabuła
  >>
 • To ciekawe
  Czy wiesz, że pchła skacze na odległość 1 m?
  Więcej ciekawostek znajdziesz w Encyklopedii przyrodniczej
  >>
Hasło dnia: prawo anglosaskie

Cytat dnia

„Tylko rozbitek, który uniknął śmierci na tonącym okręcie, może pojąć psychikę człowieka, który śmieje się wyłącznie dlatego, że może oddychać”
Kobieta z wydm

Rekordziści

Najdłuższa jaskinia w Europie

Imieniny

Mar 28

Anieli, Doroteusza, Gedeona, Kastora, Sykstusa

Dzień w historii

Mar 28

zdarzyło się
1939
zajęcie Madrytu przez frankistów; początek dyktatury gen. Francisca Franco.
1947
śmierć gen. Karola Świerczewskiego w zasadzce pod Jabłonkami w niejasnych okolicznościach; wykorzystana jako pretekst do rozpoczęcia akcji „Wisła”.
urodzili się
1515
Teresa z Ávili, święta, hiszp. mistyczka, reformatorka zakonu karmelitańskiego.
1652
Sewall Samuel, pamiętnikarz amerykański.
odeszli
1969
Eisenhower Dwight David, amer. generał i polityk.
1994
Ionesco Eugène, dramatopisarz fr., pochodzenia rumuńskiego.
Przeglądaj encyklopedię