• Na czasie
  31 lipca władze krajowe RP i dowództwo Armii Krajowej podjęły decyzję o rozpoczęciu w Warszawie zbrojnego powstania przeciw Niemcom. Wiązało się z ofensywą Armii Czerwonej i realizacją ogólnopolskiego Planu Burza. Walki wybuchły popołudniem 1 sierpnia w całym mieście. Żołnierzom AK i ludności cywilnej udało się opanować większość lewobrzeżnych dzielnic mieszkalnych, ale w rękach niemieckich pozostało wiele punktów strategicznych i szlaki komunikacyjne. Na rozkaz Hitlera doborowe jednostki SS i Wehrmachtu rozpoczęły brutalne tłumienie powstania, połączone z eksterminacją ludności i celowym, całkowitym zniszczeniem substancji materialnej. Wroga postawa Stalina uniemożliwiła poważniejszą pomoc ze strony aliantów. Do 11 sierpnia zdławiono opór na Ochocie i Woli, a do 2 września na Starym Mieście i Sadybie. 13 września Armia Czerwona zajęła Pragę, a nieliczne oddziały Kościuszkowców dokonały trzech desantów na Żoliborzu, w rejonie mostu średnicowego i na Czerniakowie, zakończonych fiaskiem do 21 września. Pozbawione pomocy i zniszczone miasto kapitulowało – 27 września Mokotów, 30 Żoliborz, 2 października Śródmieście.
 • Warto wiedzieć
  Desroches — samotność piaszczystego luksusu
  rodzaj — wyspa
  nazwa — Desroches, fr. Île Desroches
  państwo — Seszele
  położenie — Ocean Indyjski, archip. Seszeli
  powierzchnia — 4,2 km2
  Na Desroches leci się małym samolotem z Mahé, największej z wysp Seszeli. Lot trwa godzinę. Desroches to największa, choć zajmuje zaledwie 4,2 km2, wyspa w koralowej grupie Amirantów. Od pozostałych oddziela ją kanał o szerokości 20 km i głębokości 1650 m. W najszerszym miejscu Desroches ma zaledwie 1,5 km, ale mimo to znalazło się na niej miejsce na lądowisko.
  Cała wyspa to wielki gaj palm kokosowych, zajmujących ponad 90% powierzchni. Tylko wybrzeża są inne. Tam rosną głównie drzewa takamaka (Calophylum takamahaca) i filaosy, zwane gdzie indziej kazuarynami (Casuarina esquisetifolia). Przy brzegu południowym ocean jest wzburzony, za to północ otwarta na wnętrze laguny jest spokojna. Wody laguny pełne są małych, kolorowych ryb. Żyje też tam sporo dużych żółwi morskich (Eretmochelys imbricata). Mało już zostało na świecie miejsc, w których można je spotkać w takiej ilości i z tak bliska obserwować. Niemal cała wyspa to plaża, ale ta najlepsza sięga 10 m w głąb lądu. Piasek jest biały i bardzo drobny.
  Słonej wody jest w bród, brak natomiast wód słodkich. Ich brak sprawił, że Desroches zaludniono późno. Dziś mieszka tam prawie 70 osób. Niemal wszyscy trudnią się obsługą turystów. Jedyny, znajdujący się zaledwie 20 m od brzegu hotel posiada 20 luksusowych pokoi z 40 miejscami, satelitarną łączność ze światem i wodociąg wykorzystujący słodką wodę oczyszczoną w odsalarni wód gruntowych. W hotelu znajduje się jedyna restauracja. Cyklony na Desroches to rzadkość, ale ciekawe, co czuli turyści, którzy mieszkali w hotelu w połowie maja 1990 r., gdy cyklon Ikonjo zdmuchnął większą część budynku.
  O ile turyści pławią się w luksusie, o tyle tubylcy żyją w trudnych warunkach. Domy kryte blachą nie dają schronienia przed upałem. Osiedle nie ma wodociągu. Poza niewielkim boiskiem brak tutaj terenów rekreacyjnych.
  Maciej Jędrusik
 • To ciekawe
  Muzułmanin nie musi iść do meczetu, by się pomodlić. Modlitwę można odmówić w każdym miejscu. Obowiązkowe w meczecie są jedynie południowe modły piątkowe. Ubiór przystępującego do modlitwy powinien być schludny i czysty. Modlitwę odmawia się bez butów (zostawiane są w szafkach przy wejściu do meczetu lub przed salą modłów), zwykle na modlitewnym dywaniku lub na macie. Miejsce, w którym muzułmanin się modli, powinno być rytualnie czyste; modlitwy nie można zatem odmawiać w miejscach uważanych przez islam za nieczyste: na cmentarzach, śmietnikach, w rzeźniach czy łaźniach.
Hasło dnia: tuńczyki

Rekordziści

Najwyższy szczyt Ameryki Północnej
McKinley — 6194 m.

Cytat dnia

polskie przysłowie znane od średniowiecza, wywodzące się z folkloru. W Namowach rozlicznych z 1527 ma postać Ani ty Bogu świeczki, ani diabłu ożega (ożegiem nazywano niedopałek łuczywa, późniejszy ogarek to niedopałek świecy). Polski folklor obfituje w liczne opowieści ilustrujące to przysłowie. W jednej z nich, spisanych przez S. Barącza (Bajki, fraszki, podania przysłowia i pieśni na Rusi 1886), kowal pstryka w nos diabła, a Chrystusowi zapala świeczkę. Obrażony diabeł doprowadza do oskarżenia kowala o okradzenie kościoła i skazania go na szubienicę. Kowal, aby uniknąć śmierci prosi diabła „Ej, zmiłuj się czarcie, wybaw mnie z tej biedy, już i tobie świeczkę zapalę”. W innej, spisanej przez O. Kolberga (Lud, S. VIII, 1875) włóczęga przypadkowo zapala świecę w budzie, w której nocuje, nieświadom, że jej właścicielem jest diabeł. Z wdzięczności czart żeni go z królewną i czyni królem, pod warunkiem, że odtąd będzie mu palił świece „i to nie jedną dziadowską, lecz dwie woskowe królewskie”.

Imieniny

Sie 21

Apolinarego, Baldwina, Baldwiny, Filipiny, Joanny, Piusa

Dzień w historii

Sie 21

zdarzyło się
1968
inwazja wojsk ZSRR, PRL, NRD, Węgier i Bułgarii na Czechosłowację („praska wiosna”); aresztowanie kierownictwa KPCz.
urodzili się
1567
Franciszek Salezy, fr. biskup i pisarz; misjonarz i duszpasterz; 1661 beatyfikowany, 1665 kanonizowany; 1877 Doktor Kościoła.
1765
Wilhelm IV, z dyn. hanowerskiej, król W. Brytanii i Irlandii oraz Hanoweru od 1830.
odeszli
1157
Alfons VII Cesarz, król Kastylii i Leónu od 1126.
1973
Reszkiewicz Alfred, językoznawca, anglista.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia