• Na czasie
    uczelnia kształcąca pracowników naukowych oraz najwyżej kwalifikowanych pracowników w poszczególnych zawodach, prowadząca także prace naukowo-badawcze; w Polsce: uniwersytety, politechniki, akademie — rolnicze, ekonomiczne, teologiczne (i papieskie wydziały teologiczne), muzyczne, sztuk pięknych, wychowania fizycznego, wyższe szkoły pedagogiczne, inżynierskie, morskie, oficerskie.
  • Warto wiedzieć więcej
    Hamburgery — to symbol amerykańskiej gastronomii. Dostępne są w różnych rozmiarach (tzw. ćwierćfunciaki i większe, o objętości 1/3 funta). Podstawowym dodatkiem jest ser, wtedy otrzymujemy cheesburgera, ale niekoniecznie musi być to zwykły ser żółty. Bardziej wyrafinowane lokale podają hamburgery na ciemnym chlebie z serem pleśniowym i egzotycznymi warzywami — takiemu daniu daleko do zwykłego HappyMeala z McDonalds‘a. Oprócz kotleta i sera, do prawdziwego hamburgera dodawane są warzywa i mogą być one przeróżne, świeże i grillowane, zależnie od inwencji kucharza.
    Ewa Szabłowska
  • To ciekawe
    Skarabeusz, czyli żuk gnojak, był dla Egipcjan wcieleniem boga Słońca — Chepri. Wyobrażano sobie, że bóg pcha przed sobą Słońce podobnie, jak żuk toczy przed sobą kulki gnoju.
Hasło dnia: zwierzę

Rekordziści

Najwyższy czynny wulkan w Azji
Kluczewska Sopka — 4750 m.

Cytat dnia

polskie przysłowie powstałe w wyniku przekładu z jednego z języków europejskich (znane w renesansowej Anglii If the mountain will not come to Mahomet, Mahomet must go to the moutain, we Francji Si la montagne ne va pas à Mahomet, qui ira à la montagne, w Niemczech Wenn der berg nicht zum Propheten kommen will, so muss der Prophet wohl zum Berg gehen); wywodzi się zapewne z jakiejś facecji humanistycznej, przestawiającej w satyryczny sposób jeden z cudów Mahometa, o których opowiadają muzułmańskie przekazy ludowe (np. legendę o stworzeniu góry z rozłamanego księżyca, czy „cudzie” proroka, który oświadczył, że może sprawić, iż odległa góra przyjdzie do niego; nie doczekawszy się jednak, aż wezwana góra ruszy się z miejsca, wziął kij i sam podążył do niej).

Imieniny

Paź 22

Alodii, Ingi, Ingeborgi, Kordiana, Korduli, Przybychny, Przybysławy

Dzień w historii

Paź 22

zdarzyło się
1957
objęcie władzy na Haiti przez prezydenta Françoisa Duvaliera.
1770
ogłoszenie przez konfederatów barskich stanu bezkrólewia, trwającego od śmierci Augusta III; wezwanie do usunięcia Stanisława Augusta; zbliżenie króla i Rosjan.
urodzili się
1890
Gaulle Charles André, fr. mąż stanu, generał.
1905
Kosma Joseph, kompozytor fr., pochodzenia węgierskiego.
odeszli
1906
Cézanne Paul, malarz fr.; jeden z najwybitniejszych artystów przeł. XIX i XX w.
1948
Hlond August, prymas Polski, kardynał, salezjanin.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia