• Na czasie
  internetowy serwis społecznościowy założony w 2006; służy do globalnego przesyłania krótkich wiadomości tekstowych; wykorzystywany jako jeden z kanałów informacyjnych i marketingowych, m.in. przez znanych aktorów, piosenkarzy i polityków.
  >>
 • Warto wiedzieć
  Najgłębiej położonym środowiskiem życia na Ziemi jest otoczenie źródeł hydrotermalnych wzdłuż rowów oceanicznych. Odkryto je w 1977 r. w dolinie ryftowej w okolicach wysp Galapagos na Oceanie Spokojnym. W warunkach bardzo wysokiego ciśnienia ze źródeł wypływa silnie zmineralizowana woda o temperaturze nawet ponad 300°C nasycona siarczkami metali, metanem i siarkowodorem. Wydostająca się ciecz ochładza się w kontakcie z wodą oceaniczną, a część minerałów wytrąca się tworząc rodzaj kilku–kilkunastometrowej wysokości kominów. W ich najbliższym otoczeniu żyją bakterie chemosyntetyzujące, które korzystają ze związków siarki jako źródła energii. Spośród 293 opisanych gatunków zwierząt występujących w otoczeniu źródeł hydrotermalnych, 97% to endemity. Należą do nich m.in. osiadłe robaki ryftowe Riftia pachyptila pozbawione przewodu pokarmowego, a żyjące w symbiozie z autotroficznymi bakteriami. Symbioza z bakteriami występuje też u małży i ślimaków orzęsionych. Inne grupy zwierząt związane z izolowanymi ekosystemami ryftów to kraby, pąkle, wieloszczety rurkowe, a także ryby i ośmiornice.
  Taida Tarabuła
  >>
 • To ciekawe
  Czy wiesz, że kolibry poruszają skrzydłami z prędkością do 80 uderzeń na sekundę?
  Więcej ciekawostek znajdziesz w Encyklopedii przyrodniczej
  >>
Hasło dnia: Deep Space

Cytat dnia

„Tworzymy dla człowieka, który się ciągle zmienia, którego przyzwyczajenia, życie zamiłowanie, praca i odpoczynek są inne co kilka dziesiątek lat. ¼ Ale tworzymy także dla człowieka, który jest niezmienny. Wymiary ciała ludzkiego, proporcje jego budowy, najistotniejsze reakcje i najgłębsze pragnienia są dziś te same co w pierwszych dniach historii”
M. Nowicki W poszukiwaniu nowego funkcjonalizmu, „Skarpa” 3/I, 4 11 1945

Rekordziści

Największy współcześnie żyjący gryzoń
kapibara — dł. ciała 100–130 cm, wys. ok. 50 cm, masa 27–80 kg.

Imieniny

Lip 01

Arona, Haliny, Kasjusza, Klarysy, Kleopatry, Oliwera, Ottona

Dzień w historii

Lip 01

zdarzyło się
1569
uroczyste zaprzysiężenie aktu unii lubelskiej przez sejm polski i litewski (unia polsko-litewska).
urodzili się
1961
Diana, księżna, pierwotnie Lady Diana Frances Spencer, księżna Walii 1981–96.
1926
Fogel Robert William, ekonomista, historyk amerykański.
odeszli
1876
Bakunin Michaił A., teoretyk anarchizmu i działacz rewolucyjny.
1974
Perón Juan Domingo, argentyński generał i polityk; twórca i przywódca peronizmu.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia