• Na czasie
  techn. bezzałogowy statek latający, przeważnie niewielkich rozmiarów, sterowany zdalnie lub poruszający się zgodnie z zaprogramowaną trajektorią; wykorzystywany głównie w wojsku, coraz częściej także zastosowania cywilne.
 • Warto wiedzieć
  Thira, zwana także Santorynem, to jedna z najbardziej znanych wysp greckich. Największym atutem jest środowisko przyrodnicze. Wyspa zajmuje około 76 km2. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 956 m n.p.m. Zasiedlona już ok. 3000 r. p.n.e. (z Krety) dziś należy do najludniejszych wysp Cyklad. Thira wznosi się niemal pionowymi ścianami o wysokościach względnych 200–250 m, otaczając półkoliście zatokę, we wnętrzu której nieznacznie wynurzają się trzy małe wyspy z czynnym wulkanem. Szczyty klifu zdobią białe zabudowania na tle niebieskiego nieba. Ten widok w połączeniu z legendą o mitycznej Atlantydzie intryguje. Katastrofalną erupcję, która doprowadziła do zagłady rozwiniętej kultury minojskiej, datuje się na 1450 r. p.n.e. Zapadła się wówczas większa część wyspy. Kolejne erupcje i towarzyszące im trzęsienia ziemi (13 erupcji od roku 198 p.n.e. do 1950) powodowały zniszczenia, ale i pojawienie się nowych obiektów. W 1707 r. wyłoniła się wyspa Nea Kameni, a szczególnie spektakularne wybuchy miały miejsce w latach 1570, 1925/26, 1939, 1941, 1956. Dzięki nim atrakcją jest spacer po polu lawowym Nea Kameni, obserwacja wyziewów siarkowych, kąpiel w tryskających do morza gorących źródłach u brzegów Thirassii czy opalanie się na plaży z czarnym piaskiem w Perissie.
  Równie interesujące są ślady starych kultur rozwiniętych przed i po 1450 r. p.n.e. Od 1967 r. odkopuje się doskonale zakonserwowane w popiołach wulkanicznych ruiny minojskie w Akrotiri. Zabytki starożytności można podziwiać także w Megalohori i w starej Thirze.
  Poszukujący dreszczyku emocji znajdą go podczas wspinaczki mułami z portu Skala Firas do Firy. Muły i osły z turystami na grzbiecie pokonują ponad 500 schodów w kilka minut.
  Thira to znaczący producent żywności. Na żyznych glebach powstały m.in. winnice, a tamtejsze wino uchodzi za najlepsze na Cykladach.
  Maciej Jędrusik
 • To ciekawe
  Czy wiesz, że kolibry poruszają skrzydłami z prędkością do 80 uderzeń na sekundę?
  Więcej ciekawostek znajdziesz w Encyklopedii przyrodniczej
Hasło dnia: związki zawodowe

Cytat dnia

„Podobanie się wszystkim nie jest zajęciem dla polityków”

Rekordziści

Najdłuższa jaskinia w Tatrach
Wielka Jaskinia Śnieżna — ponad 22 km.

Imieniny

Lip 31

Ernesty, Heleny, Ignacego, Ignacji, Justyna, Lubomira

Dzień w historii

Lip 31

zdarzyło się
1954
pierwsze wejście na K2 (A. Compagnoni i L. Lacedelli, Włochy).
1666
ugoda między Janem II Kazimierzem a Jerzym Sebastianem Lubomirskim w Łęgocicach — amnestia dla rokoszan, rezygnacja króla z planów reformy elekcji, obietnica Lubomirskiego udania się na emigrację (rokosz Lubomirskiego 1665–66, Mątwy).
urodzili się
1914
Funès Louis, fr. aktor filmowy.
1923
Wilczyński Wacław, ekonomista.
odeszli
1784
Diderot Denis, fr. filozof i pisarz oświec.; gł. red. Wielkiej Encyklopedii Francuskiej.
1944
Saint-Exupéry Antoine de, fr. pisarz i lotnik.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia