• Na czasie
  okres zimowych zabaw, maskarad, pochodów; trwa od Święta Trzech Króli do Środy Popielcowej. Dowiedz się więcej o karnawale.
  >>
 • Warto wiedzieć
  Pływające, sztuczne wyspy Uru leżą w zachodniej, peruwiańskiej części jeziora Titicaca, w pobliżu miasta Puno. Małe plemię Indian Uru, przed setkami lat, wybrało ten nietypowy sposób życia aby odizolować się od zaborczych plemion Collas, Inków, a później od kolonizatorów hiszpańskich. Ostatni, czystej krwi Indianin Uru zmarł w 1959. Obecnie wyspy zamieszkane są przez potomków mieszanej krwi Uru, Aymara i Quechua — podtrzymują oni jednak tradycje plemienia Uru. Miejscowi wierzą, że w żyłach synów i córek Uru płynie czarna krew, która pozwala im przetrwać lodowate noce jeziora Titicaca.
  Pływająca wyspa tworzona jest z rosnącej w jeziorze trzciny totora, wokół wbitego na kilka metrów w dno pala. Do niego wiąże się koncentrycznie kolejne porcje trzciny, tak aby grubość wyspy wynosiła ok. 1,5 metra. Co kilka miesięcy dorzuca się nową, wierzchnią warstwę totory, aby uzupełnić braki powstałe w wyniku gnicia. Chodzenie po wyspie przypomina stąpanie po miękkiej, nasączonej wodą gąbce.
  Obecnie na Titicaca znajduje się ok. 60 pływających wysp Uru, na każdej z nich żyje od kilku do kilkunastu rodzin. Trzcina służy im do budowy domów, mebli, łodzi a nawet jako uzupełnienie jadłospisu. Mieszkańcy pływających wysp trudnią się rybołówstwem, hodują ptactwo i polują, uprawiają poletka nad brzegami jeziora, a znaczna część ich dochodu pochodzi obecnie od odwiedzających wyspy turystów.
  Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
  >>
 • To ciekawe
  Nie zawsze. W klasycznym eksperymencie psychologicznym Asha badany miał ocenić, czy dwa odcinki są takiej samej długości. Badany siedział w towarzystwie grupy osób, o których sądził, że podobnie jak on oceniają długość odcinków. W rzeczywistości współpracowali z eksperymentatorem. Kilka kolejnych osób, których wypowiedzi badany słyszał, twierdziło zdecydowanie, że odcinki są równe. Wielu badanych w takiej sytuacji również stwierdzało, wbrew oczywistym faktom, że długość odcinków jest taka sama. Co najdziwniejsze, nie był to wynik czystego konformizmu. Nawet po uzyskaniu pełnych wyjaśnień niektórzy utrzymywali, że odcinki były równe. Cóż, ktoś stwierdził, że spostrzeżenia to hipotezy. W ich weryfikacji często opinia innych ludzi bywa silniejszym argumentem niż świadectwo własnych zmysłów.
  >>
Hasło dnia: ludowa muzyka

Cytat dnia

„Choć życie nasze splunięcia niewarte,
Evviva l'arte!”
Evviva l'arte

Rekordziści

Najgłębsza depresja w Polsce
okolice wsi Raczki Elbląskie na Żuławach Wiślanych — 1,8 m p.p.m.

Imieniny

Sty 28

Alfonsa, Amelii, Augustyna, Juliana, Karola, Piotra, Tomasza

Dzień w historii

Sty 28

zdarzyło się
2005
wzajemne oskarżenia rządu i rebeliantów sudańskich o złamanie postanowień porozumienia pokojowego.
1831
założenie w Paryżu Amerykańsko-Polskiego Komitetu Pomocy dla powstania listopadowego m.in. przez Marie Joseph de La Fayette.
urodzili się
1457
Henryk VII, hrabia Richmond (do 1485), założyciel dyn. Tudorów, król Anglii od 1485.
1935
Lodge David John, ang. powieściopisarz i krytyk literacki.
odeszli
1596
Drake Francis, żeglarz ang.; korsarz i admirał.
2002
Lindgren Astrid, pisarka szwedzka.
Przeglądaj encyklopedię