Mahé
 
Mahé — wrota do Seszeli
rodzaj — wyspa wulkaniczna
nazwa — Mahé, ang. Mahé Island
państwo — Seszele
położenie — Ocean Indyjski, archip. Seszeli
powierzchnia — 154 km2
Mahé to największa z wysp archipelagu Seszeli na Oceanie Indyjskim. Największa, ale i tak niewielka, bowiem zajmuje zaledwie 154 km2. Na tej długiej na 27 km i szerokiej na 3–8 km granitowej wyspie pochodzenia kontynentalnego żyje około 65 000 osób, a więc blisko 90% wszystkich mieszkańców Seszeli.
Krajobraz wyspy jest bardzo interesujący. Pas wybrzeża jest bardzo wąski, ale usiany wspaniałymi plażami z białym piaskiem i krystaliczną wodą. Za nimi pionowo wznoszą się góry sięgające 905 m n.p.m. (Morne Seychellois). To tylko pozornie niewiele, bowiem jeśli wziąć pod uwagę małą szerokość wyspy, wzniesienia wydają się wyższe i bardziej strome niż Alpy. Mimo stromych zboczy mało gdzie widać nagie skały. Wilgotny i ciepły klimat — wszak Mahé leży blisko równika — sprawia, że wilgotny wiecznie zielony las rośnie tam szczególnie bujnie. Często zresztą wyższe partie stoków spowijają chmury. Nic dziwnego, że w tych warunkach w kilku miejscach wyspy powstały plantacje herbaty i traw cytronelowych, a dawniej uprawiano tam także drzewa przyprawowe: muszkatołowce, cynamonowce i pieprz. Tu i ówdzie przetrwały niewielkie plantacje wanilii.
Mahé zasiedlono dopiero pod koniec XVIII w., gdy pierwsze osiedle założył tam Brayer de Barré — Francuz przybyły tam z Mauritiusa. Największy wpływ na ówczesny, a i teraźniejszy rozwój wyspy wywarł jednak francuski gubernator Maskarenów, Mahé de Labourdonnais. To od jego imienia pochodzi nazwa wyspy. Francuzi nie władali Seszelami długo — w 1794 r. przegrali wojnę morską z Anglią — ale do dziś mieszkańcy, niepodległego od 1976 r., archipelagu używają języka kreolskiego, którego podstawą jest francuski. Stosują pisownię fonetyczną, co szokuje rodowitych Francuzów. Zresztą Francuzom trudno domyślić się także znaczenia wymawianych słów, tak bardzo odbiegają one od pierwowzoru.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Mahé, północne wybrzeże (Ocean Indyjski)fot. Maciej Jędrusik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia