Koh Samui
 
Koh Samui — gdzie małpy zbierają kokosy
rodzaj — wyspa
nazwa — Koh Samui
państwo — Tajlandia
położenie — Morze Południowochińskie, Zatoka Tajlandzka
powierzchnia — ok. 240 km2
Położona w Zatoce Tajlandzkiej na Morzu Południowochińskim Koh Samui jest pełną uroku wyspą tropikalną. Samui ma powierzchnię niespełna 240 km2 i kształt zbliżony do koła. Jej długość wynosi 25 km, a szerokość 21 km. We wschodniej części znajdują się dwie długie (5–7 km każda) i szerokie plaże z białym piaskiem: Chaweng i Lamai. Amatorzy pływania w morzu znajdą odpowiednie miejsca także na zachodzie i południowym zachodzie Koh Samui.
W głębi lądu, wokół niemal całej wyspy, ciągnie się kilkusetmetrowej szerokości gaj palm kokosowych, za nim zaś wznoszą się sięgające kilkuset metrów góry (Khao Thai Kwai 635 m n.p.m), porośnięte wiecznie zielonym lasem. Nietrudno tam o wodospady. Najwyższy — Na Muang ma ok. 80 m wysokości. Ustawione w wielu miejscach wyspy drogowskazy prowadzą do niezwykle oryginalnej formy krasowej Hin Ta i Hin Yai — kilkunastometrowych wapiennych, realistycznych wyobrażeń genitaliów męskich i kobiecych. Na wyspie można podziwiać także stare, ponadstuletnie domy, ogród z barwnymi motylami, farmę jadowitych węży, uczestniczyć w safari na słoniach oraz w monkey show — pokazach małp zbierających orzechy kokosowe.
Pierwsi mieszkańcy Samui byli najprawdopodobniej przybyszami z chińskiego Hajnanu, dziś wyspę zamieszkuje 34 000 osób. Ponad połowa ludności zamieszkuje Na Thon. Reszta żyje w 30 osadach rozrzuconych wzdłuż wybrzeża i drogi opasującej wyspę. Przez ostatnie półtora wieku najważniejszą gałęzią gospodarki wyspy była uprawa palm kokosowych. Mimo rosnącego znaczenia innych dziedzin, głównie turystyki (pierwsi turyści pojawili się na wyspie w 1971 r.), produkcja orzechów kokosowych, kopry, oleju kokosowego oraz przedmiotów wyrabianych z drewna i łupin kokosów pozostaje znacząca. Maleje znaczenie uprawy ryżu, rośnie — upraw trwałych, zwłaszcza drzew bochenkowych (Artocarpus heterophyllus), mango, kawy i kauczukowców. Powszechnie uprawia się banany. Na łąkach południowego zachodu oraz na północy koło Ban Yao pasą się niewielkie stada bydła.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Koh Samui (Tajlandia)fot. Maciej Jędrusik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia