gnieźnieński zjazd 1000,
określenie (wprowadzone 1882) aktów religijnych, kościelnych, organizacyjnych i politycznych, związanych z pobytem cesarza Ottona III 1000 w Gnieźnie.
gnieźnieński zjazd
Encyklopedia PWN
Cesarz przybył w pielgrzymce do grobu świętego Wojciecha, pod którego wezwaniem i przy którego relikwiach w bazylice gnieźnieńskiej na prośbę księcia Bolesława I Chrobrego erygowano 999 na synodzie w Italii (w Rzymie?) polską prowincję kościelną; pielgrzyma i towarzyszących mu licznie kardynałów, biskupów i panów witał w Iłowie w ziemi Dziadoszan książę, w Gnieźnie zaś — biskup Unger. Na synodzie gnieźnieńskim (zapewne 8–10 III 1000) wyznaczono granice nowych diecezji: krakowskiej, wrocławskiej, kołobrzeskiej, gnieźnieńskiej (Gniezno jako siedziba metropolii) i poznańskiej (przekazanej Ungerowi z zachowaniem, w wyniku jego protestu, bezpośredniej zależności od papieża). Na zakończenie synodu nastąpiła liturgiczna translacja relikwii świętego Wojciecha z dotychczasowego sarkofagu do nowego, ufundowanego przez cesarza, złotego głównego ołtarza katedry.
Pod wrażeniem siły militarnej i bogactw Chrobrego Otton zrezygnował z trybutu płaconego przez władców polskich królom niemieckim i uznał go za „pana” oraz, według projektu ustalonego 999, przekazał mu replikę włóczni świętego Maurycego (z cząstkami oryginału i gwoździa z Krzyża Pańskiego, odtąd uznawanej za wielką relikwię); ponadto według bizantyńskiego zwyczaju uczcił Bolesława nałożeniem mu na głowę swego diademu, przyjął za „brata i współpracownika cesarstwa” nazwał „przyjacielem i sprzymierzeńcem ludu rzymskiego”; zapowiedzią przyszłej koronacji było przyznanie władcom polskim prawa inwestytury biskupów, co zatwierdził papież Sylwester II. Bolesław ofiarował Ottonowi ramię świętego Wojciecha w relikwiarzu, przekazał do dyspozycji cesarza 300 wojów i obdarzył jego towarzyszy licznymi darami. Gości odprowadził do Akwizgranu, gdzie miał być świadkiem otworzenia grobu cesarza Karola Wielkiego i otrzymać jego tron (raczej jego fragment) jako swego rodzaju relikwię; zapewne sprzeciw księcia bawarskiego Henryka (późniejszego króla Henryka II) uniemożliwił wówczas koronację Bolesława, do której doszło dopiero 1025.
Stanisław Trawkowski
Ilustracje

Otton III, miniatura w Ewangeliarzu Ottona III, ok. 1000 — Bayerische Staatsbibliotek, Monachiumfot. Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Znaleziono w książkach Grupy PWN
Trwa wyszukiwanie...
