zespolonymi

Encyklopedia PWN

Senfl
[znfl]
Ludwig, ur. ok. 1490, Bazylea(?), zm. między 1542 a 1543, Monachium,
kompozytor niemiecki;
stapler
[ang., ‘klamerka’, ‘spinka’],
med. nazwa przyrządów chirurgicznych do wykonywania zespolenia (mech. zszycia) tkanki po jej przecięciu w celu usunięcia części zmienionych chorobowo, używana gł. w odniesieniu do liniowego zszywacza klamerkowego (s. liniowy).
partia polityczna obozu narodowego (Narodowa Demokracja);
Strzemiński Władysław, ur. 21 XI 1893, Mińsk, zm. 26 XII 1952, Łódź,
malarz i teoretyk sztuki.
subsydiarność
[łac. subsydium ‘pomoc’, ‘wsparcie’],
idea subsydiarności głosi, że każda władza, a w szczególności władza polityczna powinna mieć znaczenie pomocnicze (wspierające) i pobudzające w stosunku do wysiłków podejmowanych przez autonomiczne i samodzielne jednostki, które ją ustanowiły (aspekt pozytywny subsydiarności). Gdziekolwiek jest to możliwe i konieczne, państwo nie powinno odbierać ludziom władzy (rodzicielskiej, służbowej, politycznej na wszystkich szczeblach), którą są oni w stanie sprawować z własnej woli i za pomocą własnych środków, i za której pośrednictwem mogą z pożytkiem realizować się zarówno dla interesu ogółu, jak i własnego (aspekt negatywny subsydiarności). Naczelnym motywem każdej społecznej interwencji winno być niesienie pomocy członkom społeczeństwa, a nie zastępowanie bądź niszczenie ich własnej aktywności.
roln. w szkółkarstwie młode drzewko lub krzew, otrzymane przez zespolenie pędu (zrazu) lub pączka liściowego (oczka) odmiany szlachetnej z podkładką.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia