systematyczne

Encyklopedia PWN

Zwód praw cesarstwa rosyjskiego, ros. Swod zakonow Rossijskoj impierii,
systematyczny zbiór praw oprac. 1832 przez komisję kodyfikacyjną kierowaną przez M. Spieranskiego, obowiązujący w carskiej Rosji od 1835 (w przeciwieństwie do Pełnego zbioru praw cesarstwa rosyjskiego, wyd. 1830, będącego chronologicznym zbiorem wszystkich ustaw ros. z 1649–1825);
żagwiowate, Polyporaceae,
rodzina grzybów podstawczaków, zaliczana do funkcjonalnej grupy grzybów rozkładających drewno, o twardej konsystencji, o hymenoforze rurkowatym (poliporoidalnych), niespokrewnionych ze sobą, ale wykazujących podobieństwo morfologiczne oraz podobieństwo konsystencji owocników i zasiedlanych podłoży.
biol. zjawisko biologiczne złożone i wielowymiarowe, którego nie można opisać za pomocą jednej prostej definicji. Znane dotychczas wyłącznie z Ziemi i w tym kontekście definiowane w odniesieniu do 2 podstawowych znaczeń: 1) na określenie stanu materii (nazywanej organizmem) trwającego od pojawienia się organizmu do zakończenia jego bytu osobniczego, w większości kończącego się śmiercią (biol.); 2) na określenie dynamicznego procesu, który pojawił się na Ziemi ok. 3,8 mld lat temu, obejmującego pochodzące od jednej formy wyjściowej wszystkie istniejące w przeszłości i żyjące obecnie organizmy wraz z wszelkimi wzajemnymi relacjami i zależnościami oraz ich wpływem na środowisko.
biol. żyjące do dziś reliktowe gat. organizmów, należące do wymarłych grup systematycznych;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia