nierównomierne

Encyklopedia PWN

defoliacja
[łac. defolio ‘ogałacam z liści’],
zabieg chemiczny, powodujący przyspieszone opadanie liści;
stan zakłócenia równowagi społ. charakteryzujący się osłabieniem więzi społ., systemu norm i wartości społ. i rozregulowaniem mechanizmów kontroli społecznej.
obszar na granicy 2 faz, odznaczający się statystycznie nierównomiernym rozmieszczeniem elektronów lub jonów, takim, że warstwa o ładunku dodatnim przylega do warstwy o ładunku ujemnym, powodując powstawanie różnicy potencjałów.
proces przyrodniczy prowadzący na przestrzeni wielu pokoleń do kierunkowych zmian na najróżniejszych poziomach organizacji świata ożywionego od zmian budowy, sposobu funkcjonowania i zachowania się organizmów w kolejnych ich pokoleniach, poprzez zmiany kategorii ekologicznej grup organizmów i ich znaczenia w ekosystemach, aż po zmiany struktury ekologicznej i biogeograficznej życia na Ziemi.
pojedyncze, izolowane wzniesienie o bardzo stromych, skalistych zboczach i wysokości dochodzącej do 500 m, wystające z płaskiej lub falistej równiny na obszarach międzyzwrotnikowych i podzwrotnikowych;
heterochronia
[gr. héteros ‘inny’, chrónos ‘czas’],
przemiana ewolucyjna prowadząca do przesunięcia momentu i tempa powstania jakiegoś narządu w trakcie ontogenezy w stosunku do jego przodków ewolucyjnych;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia