nabyta

Encyklopedia PWN

subsydiarność
[łac. subsydium ‘pomoc’, ‘wsparcie’],
idea subsydiarności głosi, że każda władza, a w szczególności władza polityczna powinna mieć znaczenie pomocnicze (wspierające) i pobudzające w stosunku do wysiłków podejmowanych przez autonomiczne i samodzielne jednostki, które ją ustanowiły (aspekt pozytywny subsydiarności). Gdziekolwiek jest to możliwe i konieczne, państwo nie powinno odbierać ludziom władzy (rodzicielskiej, służbowej, politycznej na wszystkich szczeblach), którą są oni w stanie sprawować z własnej woli i za pomocą własnych środków, i za której pośrednictwem mogą z pożytkiem realizować się zarówno dla interesu ogółu, jak i własnego (aspekt negatywny subsydiarności). Naczelnym motywem każdej społecznej interwencji winno być niesienie pomocy członkom społeczeństwa, a nie zastępowanie bądź niszczenie ich własnej aktywności.
med. odchylenie osi odcinków kończyny (np. ramienia w stosunku do przedramienia, uda w stosunku do podudzia) w stosunku do osi symetrii ciała, tak że kąt między odcinkami kończyny staje się mniejszy od 180°;
m. powiatowe w województwie zachodniopomorskim, na Wysoczyźnie Łobeskiej, nad Regą i jez. Bukowiec, w pobliżu Drawskiego Parku Krajobrazowego.
Tepper Piotr, ur. 1702, zm. 1790, Warszawa,
bankier i kupiec warszawski;
med. różne metody leczenia chorób uwarunkowanych genetycznie oraz chorób nabytych, takich jak choroby zakaźne, w których informacja genetyczna komórki jest modyfikowana przez techniki biologii molekularnej.
toksyny bakteryjne, jady bakteryjne,
substancje wytwarzane przez bakterie, działające toksycznie na inne organizmy;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia