manipulacyjne

Encyklopedia PWN

charakterystyczna dla ssaków naczelnych wrodzona skłonność do badawczego manipulowania przedmiotami, zwłaszcza nowo napotkanymi;
robot
[czes. robota ‘praca’],
cybernetyczna (sterowana) maszyna lokomocyjno-manipulacyjna przeznaczona do wspomagania lub realizacji czynności energetyczno-ruchowych, sensualnych i intelektualnych człowieka (robotyka).
akcydensy
[łac. accidens ‘przypadkowy’, ‘uboczny’],
druki akcydensowe,
wszelkie druki okolicznościowe, które są zazwyczaj wydawane jednorazowo;
antropol. proces ewolucyjny w toku antropogenezy — stopniowe uzyskanie wyprostowanej postawy ciała, typowej dla dwunożnie poruszającego się człowieka, z zamianą funkcji podporowych kończyn górnych na funkcje (czynności) manipulacyjne;
system poglądów ideologicznych i sposób władania partią i państwem komunistycznym, ukształtowany w okresie, gdy WKP(b) (Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego) i ZSRR rządził po dyktatorsku J. Stalin i jego zausznicy; narzucany jako wzorzec ustroju społeczno-politycznego i gospodarczego innym partiom i państwom komunistycznym do naśladowania.
sumienie, gr. syneídēsis, łac. conscientia,
pojęcie z zakresu moralistyki, etyki i teologii moralnej (o bardzo szerokim znaczeniu), rozumiane zazwyczaj jako: wewnętrzna instancja orzekania moralnego, indywidualne rozeznanie dobra i zła, zinterioryzowane wartości uznane przez jednostkę, a wyznawane przez grupę społeczną.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia