liberalizm

Encyklopedia PWN

Smith
[smıŧ]
Adam Wymowa, ur. 5 VI 1723, Kirkcadly (Szkocja), zm. 17 VII 1790, Edynburg,
brytyjski ekonomista, uznawany za ojca ekonomii politycznej.
część stosunków społecznych dotycząca wzajemnych relacji między państwami oraz innymi organizacjami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi.
subsydiarność
[łac. subsydium ‘pomoc’, ‘wsparcie’],
idea subsydiarności głosi, że każda władza, a w szczególności władza polityczna powinna mieć znaczenie pomocnicze (wspierające) i pobudzające w stosunku do wysiłków podejmowanych przez autonomiczne i samodzielne jednostki, które ją ustanowiły (aspekt pozytywny subsydiarności). Gdziekolwiek jest to możliwe i konieczne, państwo nie powinno odbierać ludziom władzy (rodzicielskiej, służbowej, politycznej na wszystkich szczeblach), którą są oni w stanie sprawować z własnej woli i za pomocą własnych środków, i za której pośrednictwem mogą z pożytkiem realizować się zarówno dla interesu ogółu, jak i własnego (aspekt negatywny subsydiarności). Naczelnym motywem każdej społecznej interwencji winno być niesienie pomocy członkom społeczeństwa, a nie zastępowanie bądź niszczenie ich własnej aktywności.
Verhofstadt
[wərhọfstat]
Guy, ur. 11 IV 1953, Dendermonde (Flandria Wsch.),
polityk belgijski;
Acton
[ạ̈ktən]
John Emerich Edward Dalberg, Wymowabaron Acton of Aldenham (od 1869), ur. 10 I 1834, Neapol, zm. 19 VI 1902, Tegernsee (Bawaria),
wnuk Johna Francisa Edwarda, bryt. myśliciel polit. i historyk, eseista.
Addison
[ạ̈dısən]
Joseph, ur. 1 V 1672, Milston (hrab. Wiltshire), zm. 17 VI 1719, Londyn,
ang. publicysta, pisarz i polityk;
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia