jako

Encyklopedia PWN

w węższym znaczeniu 2 wyprawy perskie na Grecję (490, 480–479 p.n.e.), w szerszym — epoka historyczna obejmująca 1. połowę V w. p.n.e. naznaczona serią konfliktów między światem greckim a imperium perskim.
wojny toczone przez Polskę i Litwę z Moskwą (Rosją) od końca XV w. do XVII w. Wzrost siły wielkiego księstwa moskiewskiego, jaki nastąpił w XV w., a którego świadectwem było ostateczne zrzucenie zwierzchnictwa tatarskiego (1480), i głoszony przez władców moskiewskich program zjednoczenia wszystkich ziem ruskich pod zwierzchnictwem Moskwy (tzw. zbieranie ziem ruskich) doprowadziły do wojen moskiewsko-litewskich, do których następnie włączyła się także Polska; istotnym czynnikiem było również dążenie Rosji do uzyskania dostępu do morza.
nazwa pol. sił zbrojnych używana od pocz. XIX w., oficjalnie wprowadzona po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 1918;
Wollaston
[uụləstən],
Wollaston Lake,
jezioro polodowcowe w środkowej Kanadzie (prow. Saskatchewan), na wys. 408 m;
wolnizna, lgota, wola,
w średniowieczu zwolnienia od czynszów, świadczeń, robocizn, niekiedy dziesięcin, nadawane zazwyczaj przy lokowaniu miasta lub wsi czynszowej, a później pańszczyźnianej;
„wolność od”, wolność od przymusu, sytuacja, w której jednostka ma możliwość działania zarówno bez przeszkód, jak i bez nakazu ze strony innych.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia