fizykochemiczną

Encyklopedia PWN

derywatyzacja
[ang. < łac. derivatio ‘odłączanie’, ‘skierowanie w bok’],
sposób postępowania w analizie chem., polegający na otrzymywaniu związków pochodnych badanego, o korzystniejszej charakterystyce fizykochemicznej, np. o większej lotności, bardziej intensywnym zabarwieniu.
Dorra mieszalnik, ługownik Dorra,
aparat do przeprowadzania procesów fizykochemicznych przebiegających w układzie ciecz–rozdrobnione ciało stałe;
całokształt wiedzy teoret. i praktycznej, dotyczącej drewna jako surowca i materiału oraz zagadnień techn.-ekon. związanych z jego konserwacją i modyfikacją, technologią obróbki i przetwarzania oraz gosp. zastosowaniem;
termin wprowadzony 1968 przez I. Prigogine’a na określenie spontanicznego porządkowania się układów termodynamicznych dalekich od stanu równowagi, w celu odróżnienia od struktur występujących w równowadze termodynamicznej, np. kryształów.
fizjol. zmiany pobudliwości nerwu podczas przepływu przez niego prądu stałego, oceniane na podstawie skurczu mięśnia unerwianego przez ten nerw;
facja
[łac. facies ‘postać’, ‘oblicze’],
geol. pierwotnie termin obejmujący tylko zespół cech litologicznych skał i zawartych w nich skamieniałości, odróżniający skały (i osady) powstałe w tym samym czasie, ale w różnych środowiskach sedymentacji (Amanz Gressly 1838).
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia