Orłowski Aleksander, Jeździec wschodni I
 
Orłowski Aleksander, Jeździec wschodni I (Kirgiz na koniu)
autor — Orłowski Aleksander
data powstania — 1807
technika — olej, papier naklejony na płótno i tekturę
wymiary — 54,8 × 43,8 cm
miejsce przechowywania — Muzeum Narodowe w Krakowie
W 1806, w obliczu wojny z Napoleonem, w cesarstwie rosyjskim ogłoszono pospolite ruszenie, które objęło także ludy stepowe. Przez Petersburg przeszły oddziały, złożone m.in. z Kirgizów, otulonych w watowane chałaty i futrzane czapy, uzbrojonych w łuki i kołczany pełne strzał. Jeden z kirgiskich żołnierzy został uwieczniony na obrazie Orłowskiego. Widzimy na nim niewysoką postać mężczyzny, siedzącą na ciężkawym białym koniu, ubraną we włochaty kaftan. Głęboko nasunięta futrzana czapa ocienia jego skośnooką twarz z cienkimi, zwisającymi wąsami. Zwrócony w prawo wierzchowiec odcina się jasną plamą od ciemnego, zielono-brunatnego tła.
Dzieło to należy do grupy pierwszych olejnych prac Orłowskiego, dlatego też jego kolorystyka wykazuje pewną niedoskonałość w konstruowaniu zestrojeń barwnych, a sposób wykonania zdradza trudności w opanowaniu techniki malarstwa olejnego. Kompozycja obrazu pozbawiona jest lekkości i dynamiki, charakterystycznych dla rysunkowych szkiców artysty o podobnej tematyce.
Dariusz Konstantynów
zgłoś uwagę
Ilustracje
Orłowski Antoni, Jeździec wschodni I (Kirgiz na koniu), 1807 — Muzeum Narodowe, Krakówfot. Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia