Martynika
 
Martynika — wyspa doskonałego rumu
rodzaj — wyspa wulkaniczna
nazwa — Martynika, fr. Martinique
państwo — departament zamorski Francji
położenie — Małe Antyle, między Morzem Karaibskim a Oceanem Atlantyckim
powierzchnia — 1,1 tys. km2
Położona na Morzu Karaibskim Martynika zauroczyła już Krzysztofa Kolumba, który odkrył ją w 1493 r., ale przybił do jej brzegów dopiero podczas swojej czwartej wyprawy w 1502 r. A potem zakochali się w niej Hiszpanie, Anglicy, wreszcie od 1815 r. stała się posiadłością francuską. I tak jest do dziś. Martynika jako departament zamorski Francji (od 1946 r.) to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku wakacyjnego Francuzów z metropolii.
I przybysze, i miejscowi korzystają z uciech dostarczanych przez naturę. Ta spora (1102 km2 powierzchni) wyspa oferuje dużą rozmaitość krajobrazów naturalnych. Niziny, położone przede wszystkim w centralnej części wyspy, zajmują około ⅓ obszaru. Obfitująca w wulkany północ wyspy jest wyższa, południe i centrum zbudowane częściowo ze skał wapiennych — nieco niższe. Wzniesienia porasta wilgotny las równikowy, szczególnie gęsty na dowietrznych północno-wschodnich stokach gór. Spośród licznych stożków wulkanicznych najwyższy jest stożek wciąż aktywnego Mont Pelée (1397 m n.p.m.), którego wybuch w 1902 r. zniszczył ówczesną stolicę Martyniki — Saint-Pierre, a erupcję przeżyła ponoć tylko jedna osoba — więzień w głębokim lochu, oraz kot. Obecnie najważniejszym ośrodkiem administracyjnym Martyniki jest Fort-de-France. Pod względem architektury miasto przypomina miasta północnej Francji.
Większość wszystkich mieszkańców wyspy (około 400 tys. osób) stanowią Murzyni i Mulaci. To potomkowie afrykańskich niewolników, których zatrudniano do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. Trzcina pozostaje zresztą do dzisiaj najważniejszą uprawą na wyspie. Uzyskiwany z niej martynikański rum uchodzi za najlepszy ze wszystkich produkowanych na Małych Antylach, a jego roczna produkcja sięga kilkudziesięciu milionów hektolitrów.
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Fort-de-France, fragment miasta (Martynika)fot. M. Dzwonkowska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Pelée, zbocza wulkanu (Antyle, Martynika) fot. M. Dzwonkowska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia