La Paz
 
La Paz
Usytuowana na płaskowyżu andyjskim (altiplano) La Paz jest najwyżej położoną stolicą świata. Ścisłe centrum leży na wysokości 3.600 m n.p.m., przedmieścia zaś wznoszą się na zboczach naturalnego kanionu, w którym położone jest miasto, aż do wysokości 4.100 m n.p.m. La Paz liczy obecnie ok. 1,1 mln mieszkańców i jest siedzibą rządu, największym miastem oraz ośrodkiem gospodarczym i kulturowym Boliwii. Stolicą konstytucyjną i siedzibą Sądu Najwyższego jest nadal 100-tysięczne Sucre.
La Paz to jedna z najbardziej oryginalnych stolic Ameryki Południowej. Kontrastują tu ze sobą budynki z czasów kolonialnych i reprezentacyjne gmachy administracyjno-handlowe najniżej położonych, najbogatszych dzielnic z kleconymi z cegły i blachy domostwami przedmieść i otaczającego La Paz, górującego na nią miasta El Alto. Ubrane w polleras (kolorowe, szerokie spódnice do kolan) i meloniki Indianki (cholas) mieszają się w tłumie z biznesmenami w garniturach i kobietami w eleganckich kostiumach. W mieście praktycznie nie ma sklepów — cały handel odbywa się na ulicznych straganach — od pożywienia, legalnej tu koki i artykułów pierwszej potrzeby po specjalistyczne narzędzia czy sprzęt. Do najciekawszych miejsc należy Mercado de Hechicería (Targ Czarnoksięstwa), na którym można kupić najróżniejsze amulety, maści na każdą dolegliwość oraz makabrycznie wyglądające, zasuszone płody lam. Te ostatnie zakopuje się w fundamentach budowanego domu, aby chroniły jego mieszkańców przed nieszczęściami i złymi duchami.
Na wyasfaltowanych lub wybrukowanych kocimi łbami ulicach miasta panuje duży ruch kołowy, większość pojazdów to taksówki, minibusy (micros) i autobusy komunikacji publicznej, których trasy są wykrzykiwane przez pomocnika kierowcy.
Do ciekawostek należy możliwość zwiedzenia więzienia San Pedro, po którym turystę oprowadzają więźniowie.
La Paz otoczona jest łańcuchem Cordillera Real z najwyżej górującym szczytem Illimani (6.882 m n.p.m.). W jego okolicach przez cały rok jeździć można na nartach. Niedaleko za miastem znajduje się Valle de la Luna (Dolina Księżycowa) pełna niesamowitych formacji geologicznych. 70 km na zachód od La Paz znajduje się niezwykły ośrodek religijny cywilizacji Tiahuanaco z ok. 600r. p.n.e. Zaś niecałe 100 km na północny wschód i ponad 3.000 m poniżej La Paz zaczynają się pogórza Yungas — zalesione wilgotne wąwozy stanowiące naturalną barierę pomiędzy zimnym i jałowym altiplano i lasami deszczowymi Amazonii. Droga prowadząca ze stolicy w tamte rejony jest jedną z najniebezpieczniejszych na świecie (w przepaście spada z niej średnio jeden pojazd miesięcznie).
Anita Kucharska i Maciej „Kruger” Kiersztyn
zgłoś uwagę
Ilustracje
La Paz, uliczna sprzedaż koki i innych artykułów „pierwszej potrzeby” (Boliwia).fot. A. Kucharska/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
La Paz (Boliwia)fot. A. Kucharska, M. „Kruger” Kiersztyn/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia