Gwadelupa
 
Gwadelupa. Dwa w jednym, czyli podróże po Gwadelupie
rodzaj — wyspa
nazwa — Gwadelupa, fr. Guadeloupe
państwo — Francja (departament zamorski)
położenie — Małe Antyle, oddziela Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego
powierzchnia — 1,4 tys. km2
Nigdzie na świecie nie ma takiej dziwnej wyspy. Wyspy czy wysp? Gwadelupa, położony na Małych Antylach departament zamorski Francji, to niesymetryczny „motylek”. Na zachodzie z dna oceanu wyrasta górzysta wyspa, nazwana przekornie Basse-Terre, czyli niska ziemia. Najwyższe wzniesienie — wulkan La Soufrière — sięga jednak niemal półtora kilometra. Przez niemal cały rok spowijają go mgły i chmury. Ponoć odsłania się jedynie na dwa dni w roku w lutym, gdy powietrze jest najmniej wilgotne. Z intensywnie zraszanych przez deszcze zboczy spływają wartkie potoki. Na progach skalnych tworzą wspaniałe kaskady: Raków (Cascade aux Ecrevisses) i Jaszczurki (Saut de la Lézard) oraz Chutes de Carbets — zespół trzech wodospadów, z których najwyższy ma prawie 100 m wysokości. Pod nim wykształciła się spora nisza wypełniona wodą. Można się tam kąpać. Woda jest przyjemnie orzeźwiająca, kontrastująca z wysoką temperaturą powietrza. Kilkanaście metrów obok wodospadu ze skał wypływają strużki bardzo gorącej wody, ogrzewanej przez znajdującą się blisko powierzchni ziemi magmę. To znak, że wulkan drzemie.
Basse-Terre oddziela od drugiej połowy „motylka” wąziutka Riviere Salée — naturalna cieśnina morska, węższa o połowę od Wisły w Warszawie. Na wschód od cieśniny rozciąga się niska, płaska i sucha „duża ziemia” — Grande-Terre. Jej południowo-wschodnie wybrzeża są piaszczyste i niemal przez cały rok dobrze nasłonecznione. Na północy ląd opada stromo do morza, tworząc malowniczy klif wysokości kilkudziesięciu metrów, przypominający wybrzeża Normandii i Bretanii. Wnętrze Grande-Terre pełne jest śladów zjawisk krasowych.
Od wschodniego skraju Grande-Terre do zachodniego brzegu Basse-Terre w linii prostej jest zaledwie około 70 km. Ileż różnych krajobrazów można tam odkryć!
Maciej Jędrusik
zgłoś uwagę
Ilustracje
Basse-Terre, wnętrze wyspy (Gwadelupa)fot. M. Jędrusik/Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia